Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera: „Będziemy myśleć o połączeniu zbiornika rybnickiego i zbiornika w Kotlarni”

Facebook Twitter

Wzrośnie zabezpieczenie przeciwpowodziowe Rybnika, wszystko za sprawą podpisanego wczoraj porozumienia w Kuźni Raciborskiej. Czy dojdzie do połączenia zbiornika rybnickiego i zbiornika w Kotlarni?

Miasto jest jednym z sygnatariuszy umowy, która mówi, że na terenie kopalni piasku Kotlarnia do 2029 roku ma powstać zbiornik retencyjny:

Piotr Kuczera: W dalekiej przyszłości być może będziemy myśleć o połączeniu dwóch zbiorników Kotlarni i Zalewu Rybnickiego, aby te dwa zbiorniki się uzupełniały i były zabezpieczeniem powodziowym, ale też w okresie suszy dla lasów raciborszczyzny. No i myślę, że dzisiaj wszystkie ręce na pokład. Pomysł sprzed wielu, wielu, wielu lat. Miasto Rybnik będzie partnerem, jeżeli będzie chodziło o pozyskanie środków europejskich, ale też wyznaczymy osobę, która będzie koordynowała te prace związane z Kotlarnią na terenie miasta Rybnik. Będzie przede wszystkim dbała o bezpieczeństwo Stodół, czyli tych mieszkańców, którzy są za tamą. Będziemy w stanie mogli robić większe zrzuty do rzeki Rudy, a rzeka Ruda nie będzie zalewała Kuźni Raciborskiej, tylko będzie ujście w kierunku Odry.

Mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera pytany w porannej rozmowie w Radio 90 o korzyści płynące dla miasta z tej inwestycji. Koszt budowy zbiornika to 180 mln złotych. Umowę podpisały gmina Kuźnia Raciborska, Bierawa, Miasto Rybnik, Wody Polskie, Lasy Państwowe, oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023