Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera: Bez samorządów program szczepień nie wyjdzie

Facebook Twitter

Szczepienia w Rybniku w szpitalu psychiatrycznym, w hali w Boguszowicach i na kampusie. Miasto Rybnik wskazało trzy takie punkty. Przypomnijmy, w ramach przyspieszenia narodowego programu szczepień, samorządy mają zorganizować punkty masowych szczepień i muszą też zadbać o ich obsługę.

fot. pixabay.com

W porannej rozmowie Arkadiusz Żabka pytał prezydenta Rybnika, czy wie ilu mieszkańców zostało zaszczepionych.

Radio 90: Czy ma Pan wiedzę, ile osób w Rybniku jest zaszczepionych?

Piotr Kuczera: To jest rzeczywiście sprawa bardzo skomplikowana. Przypomnę, że samorząd nie prowadzi programu szczepień, gdyby prowadził, to bym wiedział. Zakładam, że odpowiednie służby mają tę wiedzę.

Radio 90: Tutaj się zatrzymajmy Panie prezydencie, mówi Pan, że nie ma narzędzi. Ja mam narzędzia, sprawdziłem, w Rybniku to 13 382 osoby zaszczepione, raport jest na stronie gov.pl.

Piotr Kuczera: No tak, z punktu widzenia stron rządowych. Są też osoby, które szczepią się np. indywidualnie w firmach. Bardzo bym chciał, żeby 130 tys. mieszkańców Rybnika było zaszczepionych.

13 382 osoby zaszczepione w Rybniku to około 10% mieszkańców. W województwie śląskim najlepiej wypadają Katowice, gdzie blisko 40% mieszkańców przyjęło szczepionkę. Średnia krajowa to 27%. Dane te mają poprawić punkty masowych szczepień, w Rybniku powstaną trzy takie miejsca, gdzie dziennie ma być szczepionych 500 osób:

Piotr Kuczera: Zgłosiliśmy trzy ośrodki: szpital psychiatryczny w Rybniku, systemowo sam się zgłosi, ma zabezpieczenie medyczne. Zgłosiliśmy również rybnicki kampus, tutaj zabezpieczenie medyczne będzie organizowane przez Sens Clinic. No i halę sportową w Boguszowicach, tutaj są to samorządowe siły, czyli medyczny ośrodek im. Jana Pawła II. To też pokazuje, że bez samorządów program szczepień nie wyjdzie. Po wideokonferencji z panem wojewodą mamy świadomość tego, że ok. 500 osób dziennie powinno być szczepionych w Rybniku i myślę, że swoimi siłami przy współpracy szpitali, uda się ten wynik uzyskać.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021