Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Kuczera: Nikt nie lubi, jak odbiera mu się pieniądze

Facebook Twitter

"Nikt nie lubi, jak odbiera mu się pieniądze"- tak prezydent Rybnika Piotr Kuczera mówi o rodzicach protestujących w sprawie nagłej podwyżki kosztów utrzymania dziecka w żłobkach.

Od stycznia 2020 roku miasto zamierza obniżyć dotację do żłobków niepublicznych. Od stycznia nie będzie to jak do tej pory 620 a 310 złotych. Jak wyliczyli rodzice, koszty wzrosną w sumie miesięcznie o 550 złotych:

Radio 90: To boli rodziców…

Piotr Kuczera: Tak, spotkałem się z rodzicami, wręczyli mi petycje, no próbowałem wyjaśniać sytuację miasta.

Radio 90: Panie prezydencie, ja mam wrażenie, że tutaj zabrakło refleksji zarządzających, ponieważ nikt nie przewidział, że to obniżenie tej dotacji skumuluje się z końcem rządowego programu Maluch+, który już nie będzie finansował żłobków niepublicznych, skumuluje się z podwyżką naturalną, którą planowały te placówki.

Piotr Kuczera: Też bym mógł tak powiedzieć, bo ja też nie planowałem, że akurat będziemy musieli zwracać 60 mln zł podatków od wyrobisk górniczych- no nikt nie lubi, kiedy są mu odbierane finanse- ja też jako prezydent miasta.

Protestujący rodzice chcą, by miasto do sierpnia przyszłego roku odroczyło decyzję w sprawie zmiany dofinansowywania prywatnych żłobków. To da im czas na przygotowanie się do nowej sytuacji:

Piotr Kuczera: Robimy wszystko, żeby znaleźć te pieniądze, ale nie chcę tutaj publicznie dawać komukolwiek jakichś nadziei.

Radio 90: Dlaczego, jesteśmy bardzo dobrym miejscem, żeby dawać ludziom nadzieję Panie prezydencie. Od 25 lat dajemy ludziom nadzieję.

Piotr Kuczera: Panie redaktorze, to wszystko jest fajne na etapie dyskusji, tylko potem trzeba stanąć przed żywym człowiekiem, popatrzeć mu w oczy i powiedzieć, że pieniędzy np. nie ma, a to już nie jest ani zabawne, ani wesołe, tylko jest to konieczność dnia codziennego. Jak powiedziałem, samorząd też dzisiaj stoi pod ścianą.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka. Zobacz rozmowę na wideo: TUTAJ.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj