Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera: Odzyskaliśmy prawie 1 mln złotych od zadłużonych lokatorów

Facebook Twitter

50 milionów złotych- tyle wraz z odsetkami wynosiło rok temu zadłużenie lokatorów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. Rekordzista miał dług w okolicach 100 tysięcy złotych. Jak twierdzili komornicy, 31 milionów jest nie do odzyskania. Dlatego też władze miasta postanowiły wprowadzić tzw. Rybnicki Program Oddłużenia.

fot.W.Troszka/ rybnik.eu

Po roku sprawdzamy co udało się zrobić i ile osób skorzystało z programu. Ściągnęliśmy niespełna 1 mln złotych przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Piotr Kuczera:

Podpisano 186 porozumień, większość to umorzenia długu- 70% i udało się odzyskać prawie 1 mln zł. To może nie są jakieś szalone kwoty, ale była pewna cenzura, gdzie chcieliśmy pokazać jedną rzecz, że jest szansa, że jest szansa na to, by niejako się pokajać i spróbować rozpocząć współpracę- no nazwijmy to- z ZGM-em, z miastem w nowym otwarciu.

Dlaczego Rybnicki Program Oddłużenia nie przyniósł sukcesu tak jak zakładali urzędnicy?

Gdyby ta sprawa była taka łatwa, że pukam do mieszkania i mówię: „Proszę Pani, jest mi Pani winna tyle i tyle- proszę oddać. Te sprawy najczęściej kończą się oczywiście w sądach, kończą się na takiej zasadzie, że jest wyrok, a jest on nieściągalny, dana osoba nie ma żadnych środków, albo po prostu nie żyje. To są smutne sytuacje, ale niestety jako społeczność samorządowa z tym się spotykamy.

Dziś lokator może zalegać z długiem przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie interweniuje ZGM. Poranna rozmowa  z prezydentem Kuczerą poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj