Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: By pomoc dla Ukrainy była skuteczna, musi być systemowa i musi płynąć z poziomu wojewody

Facebook Twitter

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w porannej rozmowie w Radiu 90 dziękuje rybniczanom za hojność i wielkie serce w ostatnich dniach, chwali też działania rządu i wojewody w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

W mieście Ukraińcom pomaga Rybnicka Rada Kobiet i 28 dzielnica, która od lat zajmuje się społecznością ukraińską. Zaangażowały się również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i placówki oświatowe. Pomoc, by była skuteczna, musi być systemowa i musi płynąć z poziomu wojewody, podkreślał poranny gość Radia 90:

Piotr Kuczera: Chciałem podziękować rybniczanom za wielką hojność i otwartość w ciągu ostatnich dni, rzeczywiście oddolne inicjatywy się pojawiły i dobrze, że są ale z drugiej strony w ciągu ostatnich 3 dni rozpoczął pracę sztab na poziomie rządowym, wojewódzkim i również u nas powiatowym. Bardzo chcę dotrzeć z komunikatem do wszystkich, że pomoc musi być systemowa, płynąć z poziomu wojewody i gminy będą z wojewodą konsultowały wszystkie tematy.

Radio 90: Chwali pan działania rządu i wojewody w tym zakresie?

Piotr Kuczera: Tak, zdecydowanie.

Dziś w bazie noclegowej miasta Rybnika mieszka 20 uchodźców z Ukrainy. Są między innymi w hotelu Arena, gdzie mogą liczyć na całodzienne wyżywienie. Wielu uchodźców trafiło jednak do domów rybniczan, którzy sami organizowali transport spod granicy.

Apeluję, by w sposób przemyślany przyjmować uchodźców z Ukrainy do swoich domów, bo trzeba przygotować się na dłuższą pomoc

– mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Apeluję o to i tu przechodzę do sprawy uchodźców, aby w sposób bardzo przemyślany przyjmować ich do domu, proszę się nastawiać na długą pomoc i na to, że ze strony gminy wsparcie w pewnych obszarach będzie, przyjęcie kogoś pod dach to jest rzecz ważna ale proszę do tego podchodzić na miarę swoich możliwości.

Miasto Rybnik wspiera także partnerskie miasta na Ukrainie, to Bar oraz Iwano Frankiwsk. Do tego ostatniego w ciągu najbliższych dni ma wyruszyć konwój z pomocą. Do dziś (01.03.) trwa zbiórka darów w siedzibie OSP Kamień:

Piotr Kuczera: Rzeczywiście wszystkie miasta partnerskie Bar oraz Iwano Frankiwsk miały wczoraj takie spotkanie, Rybnik stara się to koordynować, liczymy się, dzisiaj policzymy jak duży ten transport będzie, czy to będzie 1, 2 czy 4 tiry to się okaże. Polska dzieli pomoc, tzn. część sprzętu jest wysyłana kanałem państwowym po uzgodnieniu na poziomie rządowym. Będziemy próbowali dotrzeć bezpośrednio do Iwano Frankiwsk, ale może to być niemożliwe, wojewoda zapowiedział, że duże transporty będą mogły pomijać linię i udawać się do Lublina czy Rzeszowa, a tam będą ostateczne decyzje.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika, Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj