Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: „Powodem likwidacji Domu Kultury w Niewiadomiu kopalnia Ignacy i szukanie oszczędności

Facebook Twitter

"Powodem planowanej likwidacji Domu Kultury w Niewiadomiu, sąsiednia zabytkowa kopalnia Ignacy i szukanie oszczędności" - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Gospodarz Rybnika potwierdził doniesienia naszych słuchaczy o planowanych zmianach. Jak piszą w e-mailu do naszej redakcji:

Zamknięcie domu kultury to morderstwo dla naszej małej wspólnoty, gdzie od wielu lat bardzo prężnie działają koła zainteresowań, wyświetlane są filmy i organizowane są spektakle.

Radio 90: Dostaliśmy maila o planowanej likwidacji domu kultury w Rybniku Niewiadomiu. To prawda?

Piotr Kuczera: Przede wszystkim w Niewiadomiu mamy Zabytkową Kopalnie Ignacy. To będzie główny ośrodek kultury. Stąd plany połączenia Domu Kultury w Niewiadomiu z Niedobczycami. Pół miliona zł jest w budżecie cały czas na funkcjonowanie Domu Kultury w Niewiadomiu. W ciągu najbliższego pół roku będziemy wypracowywali formułę, tak by ona była jak najbardziej bezbolesna. Oczywiście zawsze, gdy się pojawia w przestrzeni publicznej likwidacji czy połączenia, to burzy jakiś tam spokój społeczny, a tego byśmy bardzo nie chcieli. Zwracam uwagę, że mamy potężną instytucję w Postaci Zabytkowej Kopalni Ignacy na terenie tej dzielnicy.

Filia Domu Kultury z Niewiadomia w Buzowicach „Pod Lipami” nie zostanie zlikwidowana, ale zmiany są konieczne

– dodaje poranny gość Radia 90.

Piotr Kuczera: Pozostanie, ponieważ Budzowice są pewną enklawą. Spokojnie może być to, nazwijmy „sterowana” z Domu Kultury w Niedobczycach. Myślę, że formuła w ciągu najbliższych miesięcy się pojawi. Na razie mieszkańcy nie zauważą żadnych zmian. Jak już, to gdzieś w drugiej połowie przyszłego roku.

Radio 90: Decyzja podyktowana względami finansowymi, czy jakimi?

Piotr Kuczera: Tak, szukamy oszczędności wszędzie. Tam, gdzie pojawiają się dwie instytucje kultury w jednej dzielnicy, to muszę szukać tych oszczędności. Nie robię tego z żadną satysfakcją. To też pokazuje kryzys finansów samorządowych.

Radio90: A co będzie z budynkiem DK w Niewiadomiu?

Piotr Kuczera: Bardzo bym nie chciał, że będzie to pustostan. Albo ZGM być może jakaś przebudowa, temat na dzisiaj jest otwarty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023