Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Rybnik może stracić na Polskim Ładzie 58 mln rocznie [WIDEO]

Facebook Twitter

''Miasto Rybnik może stracić na Polskim Ładzie 58 mln rocznie'' - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Piotr Kuczera. Związek Miast Polskich wyliczył, że w ciągu dekady samorządy w całym kraju stracą na rządowym programie w 156 mld złotych.

Wynika to z projektu przepisów podatkowych jakie upublicznił resort finansów:

Piotr Kuczera: Samorząd staje się klientem propozycji rządowych, samorząd cały czas mówi jako jeden z elementów, jako jedno z płuc administracji, jest administracja rządowa i samorządowa, to są dwa płuca dzięki którym funkcjonuje państwo i dzisiaj samorząd ma ograniczone dochody własne i bez zwiększenia jego możliwości niestety on będzie coraz słabszy.

Prezydent Piotr Kuczera

Dlatego też samorządowcy czekają na propozycję rządu. Poniedziałkowa (06.09.) wspólna komisja obu stron nie przyniosła rozwiązania sporu:

Piotr Kuczera: Niestety wyliczenia rządu w żaden sposób nie przekonały strony samorządowej. Ja powtarzam jeszcze raz, chcemy żeby ten dochód był dochodem własnym samorządu, a nie aby samorządowcy musieli pisać wnioski do Warszawy, proszę zwrócić uwagę, że te wnioski dotyczą tylko inwestycji, a to oznacza, że podatek VAT wraca do Warszawy i dlatego rząd bardzo chętnie dzieli się kwotami na inwestycje, bo ma świadomość, że podatek wraca. Związek Miast Polskich wyliczył, że jest to około 15% każdej z kwot.

Dodajmy, że Rybnik złożył wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu na dokończenie budowy drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz. Miasto stara się o 190 mln złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj