Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Potrzebny nowy projekt na dalszy remont byłego szpitala Juliusz

Facebook Twitter

"Nie ma sensu w ten sposób się dalej bawić, stąd potrzeba nowego projektu na dalszy remont byłego szpitala Juliusz" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

juliusz

Jak już was informowaliśmy, miasto zrezygnowało z opracowanego w 2017 roku za 145 tysięcy złotych projektu zakładającego rozebranie wewnętrznych ścian budynku. Te jak się dzisiaj okazuje, mogą bowiem runąć.

Radio90: Poszedł pan na rękę prywatnej firmie, nie naliczył kar umownych.

Piotr Kuczera: Poszedłem na rękę przede wszystkim temu zabytkowi, bo chciałbym, żeby, proszę mi wierzyć, mój upór jest tutaj dość znamienny. Jest z Juliuszem mały problem. Kary umowne się nalicza, jeżeli firma nie wypełnia umowy, a ona wypełnia te umowy, wskazując, że jeżeli pójdzie dalej, zgodnie z tym projektem, po prostu może dojść do katastrofy budowlanej. Dlatego rozpoczynamy nowe postępowanie, będzie nowy projekt. Jesteśmy właściwie w przededniu wyłonienia tego projektanta. Będzie miał kilka miesięcy na przygotowanie nowego projektu i nowej koncepcji w ogóle.

Radio90: Ile pieniędzy będzie potrzeba zarezerwować?

Piotr Kuczera: Myślę, że koszty wzrosną o jakieś 5 mln zł.

juliusz

Przetarg na wykonanie prac wykonała jedna z rybnickich firm. Rozpoczął się on w 2021 roku. Teraz schodzi ona z placu budowy, ale decyzją władz miasta otrzyma 1,5 miliona złotych za wykonanie dotychczasowych prac, nie zostaną też naliczone kary umowne:

Radio90: Czy miasto nie było w stanie przewidzieć, że ten budynek może tak wyglądać?

Piotr Kuczera: Miasto jak miasto projektant. W 2018 roku rzeczywiście ten stan budynku wydawał się nieco lepszy. Po wejściu na teren budowy zobaczyliśmy, że jednak pomysł wyburzenia ścian wewnętrznych może spowodować mniej więcej to, co się stało ze Świerklańcem. Ta materia ścian nie dawała pewności, że po prostu będą dalej stały. Stąd próba ratowania tego projektu. No ale po długich dywagacjach i też nie jest mi to specjalnie w smak, podjąłem trudną decyzję, że nie ma sensu w ten sposób się dalej bawić, przesuwamy tak naprawdę czas zakończenia remontu do roku 2025.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Prezydentem Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023