Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: 10 tysięcy osób w Rybniku nie płaci za wywóz śmieci

Facebook Twitter

10 tysięcy osób w Rybniku nie płaci za śmieci, w ubiegłym roku miasto dopłaciło do systemu 6,5 miliona złotych - tak prezydent Piotr Kuczera tłumaczy w porannej rozmowie w Radiu 90 podwyżkę opłat za wywóz odpadów, jaka czeka od stycznia przyszłego roku mieszkańców.

Rybniczanie zapłacą więcej, bo aż 31 złotych miesięcznie:

Piotr Kuczera: Niestety podwyżka jest na 31 złotych, podjąłem decyzję i mam nadzieję, że radni mnie w tym wesprą, aby jednak nie dopłacać do śmieci. W  zeszłym roku dopłaciliśmy 6,5 miliona, a jednocześnie wiemy, że w systemie funkcjonuje około 10 tysięcy osób, które po prostu za te śmieci nie płacą.

Radio 90: Co urząd zrobił żeby te osoby płaciły?

Piotr Kuczera: Robimy wszystko aby system uszczelnić, a nie jest to łatwe. Pracujemy na takiej ustawie, która daje wiele możliwości. Pamiętajmy, że nie ma obowiązku meldunkowego, to też nie ułatwia sprawy. Stworzył się swoisty monopol, startują pojedyncze firmy, które stawiają swoje warunki.

fot.pixabay.com

Produkujemy coraz więcej śmieci

– podkreślał poranny gość Radia 90, nie potrafiąc odpowiedzieć na pytanie: o ile mniej powstaje w rybnickich domach popiołu, bo mieszkańcy konsekwentnie likwidują kopciuchy?

Radio 90: O ile dzisiaj mniej my produkujemy tego popiołu?

Piotr Kuczera: Jest to jeden z elementów tego systemu, ale nie mam przed sobą danych żeby się nimi podeprzeć. Z punku widzenia ilości śmieci one będą niestety rosły, bogacimy się, ja wiem, że to brzmi może niezbyt zręcznie w tym kontekście ale prawda jest taka, że dzisiaj najwięcej produkują Duńczycy tych śmieci, z tego co pamiętam ponad 600 kinetogramów na głowę. Dzisiaj my około 350, a to oznacza, że niestety będzie też pewna tendencja wzrostowa, dlatego apelujemy o to żeby postawić na ekologię.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021