Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Budowa hospicjum w Rybniku jest bardzo potrzebna, ale miasto nie chce go prowadzić

Facebook Twitter

Budowa hospicjum w Rybniku jest bardzo potrzebna, ale miasto nie chce go prowadzić - mówił poranny gość Radia 90 prezydent Piotr Kuczera. Kilka dni temu ciężki sprzęt wjechał na ulicę Barbórki w Niedobczycach i rozpoczął budowę obiektu. Otwarcie zaplanowano w 2023 roku.

Znajdzie się w nim miejsce dla 30 pacjentów, 10 kolejnych będzie mogło korzystać na miejscu z dziennej opieki medycznej, by odciążyć na kilka godzin najbliższych:

Radio 90: 40 to nie za mało?

Piotr Kuczera: Mówimy o bardzo specyficznej sytuacji odchodzenia, umierania i myślę że tutaj specjaliści wręcz przestrzegali żeby ten budynek był tak zwymiarowany aby zapewniał pewną intymność, spokój, ciszę, też lokalizacja w takim rejonie gdzie jest duże otoczenie zieleni. Mam nadzieję, że wszystkie te standardy będą spełnione.

Prezydent Piotr Kuczera

W porannej rozmowie w Radiu 90 Arkadiusz Żabka pytał o koszty budowy hospicjum. Miasto w grudniu ubiegłego roku otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 10 milionów złotych, później była dogrywka i pula dotacji została zwiększona do 15 milionów.

W sumie placówka pochłonie 27 milionów, bo wzrosły koszty budowy

– mówi prezydent:

Piotr Kuczera: Mamy wybraną propozycję, która została wybrana przez najlepszych architektów w naszym województwie i ten budynek spełnia wszystkie te postulaty, które zgłosiło środowisko, które zajmuje się prowadzeniem tego typu obiektów. Nie ukrywam, że fundacja Pulsmed rozpoczęła działania wokół tego tematu i mam nadzieję, że właśnie ona będzie jednym z zarządzających. Miasto nie chce prowadzić tego typu działalności, niech to robią specjaliści…

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022