Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: ”Chce się zaszczepić”

Facebook Twitter

''Chce się zaszczepić i będę do tego zachęcał innych'' - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. W najbliższych dniach mają rozpocząć się szczepienia przeciw koronawirusowi w całym kraju. W pierwszej kolejności mają to być pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, oraz sanepidu.

W dalszej kolejności to pensjonariusze DPS-ów, Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, osoby powyżej 60 roku życia, służby mundurowe i nauczyciele. Póki co samorządowcy niewiele wiedzą na temat tego, jak mają wyglądać szczepienia w praktyce:

Radio 90: Czy Rybnik jest gotowy na szczepienie mieszkańców?

To jest właściwie czy Polska jest gotowa na szczepienie mieszkańców. Wiemy, że Komisja Europejska rozpoczęła program szczepień, jesteśmy przed spotkaniem z wojewodą, one się ma odbyć w dniu jutrzejszym.

Radio 90: Czy do Pana docierają informacje ilu mieszkańców chce się zaszczepić?

Nie mamy takich informacji i nie do końca wiemy, kto będzie za to odpowiedzialny, zakładam że służby państwowe a nie samorządowe. Kampania informacyjna i dobry przykład powinny iść również ze strony samorządu.

Radio 90: Czy prezydent Piotr Kuczera jest gotowy się zaszczepić?

Przyznam się, że nie mam jakiś specjalnych obaw. Myślę, że każda szczepionka ma to do siebie, że budzi jakieś tam emocje. Myślę, że ten dobry przykład dam.

Dobrego przykładu na razie nie dają medycy. Wielu z nich nie chce się szczepić. Również badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pokazują, że wielu z nas nie chce tego robić. Zaledwie 17% deklaruje taką wolę, 23% dopiero po jakimś czasie, a blisko 40% badanych nie zamierza szczepić się w ogóle:

Radio 90: Zaskakuje pana prezydenta postawa medyków, którzy nie chcą się szczepić?

Na pewno jak coś nowe, gdzieś tam w tle cała epidemia, szybkość przygotowania tej szczepionki- to na pewno jakieś większe zastanowienie budzi. Myślę, że jak większe emocje miną, to się cała sprawa uspokoi i za rok o tym czasie będziemy uważali to za coś normalnego, że po prostu przyjmuje się szczepionkę.

Szczepienia w Rybniku ma prowadzić Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3. Do najbliższego czwartku (24.12.) śląski oddział NFZ przyjmuje wnioski Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które także chcą się włączyć do narodowego programu szczepień.

Cała rozmowa z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022