Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera w Radiu 90: Dokąd zmierza rybnicki Kampus? Czy wrócą tam studenci?

Facebook Twitter

W porannej rozmowie w Radio 90, u progu nowego roku akademickiego, Arkadiusz Żabka pytał Prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę o przyszłość tego miejsca.

Gdy na początku XXI wieku powstawał Zespół Szkół Wyższych w trzech uczelniach: Uniwersytecie Śląskim, Akademii Ekonomicznej i Politechnice Śląskiej studiowało kilka tysięcy studentów. Dziś działa tu tylko Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie kształci się kilkaset osób:

Te złote czasy Kampusu minęły? Nie wiadomo, złote czasy mogą być przed nami dopiero. Na pewno zmienia się demografia, zmienia się system funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce. Rybnik ma aspiracje, żeby być miastem akademickim. Tylko pytanie jest bardziej do rektorów uczelni, do dziekanów poszczególnych wydziałów, a nie do prezydenta miasta. Z jednej strony uczelnie na pewno mają problem z demografią, pewne zamieszanie było we wprowadzaniu tej ustawy o szkolnictwie wyższym. Fachowcy twierdzą, że zwiększono autonomię i decyzyjność uczelni, jeżeli chodzi np. o tworzenie filii.

Od kilku lat budynek, w którym swą siedzibę miał Uniwersytet Śląski stoi pusty. Roczne utrzymanie kosztuje miasto około 180 tysięcy złotych:

Stać nas na to, budynek stoi, nie niszczeje, to jest ważne. Na siłę nie będziemy nikogo zatrzymywać, bo to do końca nie jest rolą samorządu. Mamy wyremontowany budynek na ul. Kościuszki, mamy liceum akademickie. Patrząc na nabory, nie uderza to w Zespół Szkół Technicznych. Mogę powiedzieć, że ściągamy z subregionu tych najlepszych, jest to narybek, który będzie współtworzył Politechnikę Śląską w Rybniku.

Cała rozmowa z Prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą tutaj:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj