Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: „Jesteśmy przygotowani na obsługę rządowego programu 500 plus”

Facebook Twitter

Od początku kwietnia działać będzie siedem punków, w dzielnicach i w centrum miasta, gdzie będzie można składać wnioski o świadczenie.

Mówi poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

W tych punktach można spodziewać się kolejek, dlatego też władze miasta zachęcają  do składania wniosku o świadczenie drogą elektroniczną:

Urzędnicy będą mieli 30 dni na rozpatrzenie wniosku. W piątek (18.03.) wybrany ma zostać bank, który zajmie się obsługą finansową programu. Jeżeli ktoś będzie chciał otrzymać 500 złotych na konto to bank je prześle pod wskazany numer, jeżeli komuś będzie zależało na gotówce, to otrzymać ją powinien w kasie banku:

Urząd Miasta zamierza zatrudnić kilkunastu stażystów do obsługi programu szacuje się, że w Rybniku świadczenie może przysługiwać 11 tysiącom dzieci. W pobliżu PKP przy ulicy Kościuszki w maju ma powstać centrum obsługi programu 500 + dla miasta Rybnika.

Nieopodatkowaną kwotę będzie można otrzymać na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach mogą otrzymać wsparcie także na pierwsze dziecko. W Rybniku funkcjonować będzie aż siedem punktów, w których będą wydawane i przyjmowane niezbędne dokumenty.

Są to następujące lokalizacje:

  • Dom Kultury Rybnik Chwałowice – ul. 1 Maja 91B
  • Dom Kultury Rybnik Niedobczyce – ul. Barbary 23
  • Industrialne Centrum Kultury w Rybniku Niewiadom – ul. Ignacego Mościckiego 15
  • Dom Kultury Rybnik Boguszowice – Plac Pokoju 1
  • Rybnik Biblioteka Główna – ul. Księdza Józefa Szafranka 7
  • Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej – ul. Świętego Józefa 30
  • Klub Kultury Harcówka Rybnik Ligota – ul. Zakątek 19

Wnioski można także składać za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Empatia – TUTAJ oraz poprzez strony internetowe banków i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia br. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy (do 1 lipca br.), rodzice dostaną wyrównanie wstecz. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica lub gotówką. W przypadku osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko konieczna będzie weryfikacja dochodów.

Informacje na temat programu 500 + na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: TUTAJ

Bieżące informacje związane z realizacją programu w Rybniku na stronie Ośrodka Pomocy Społecznej: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj