Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Kontrole pieców ruszyły. Pierwszego dnia skontrolowaliśmy 32 posesje

Facebook Twitter

"Tylko do godz. 13.00 pierwszego dnia skontrolowaliśmy 32 posesje" - mówi poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Miasto do walki ze smogiem wysłało drony. Od wczoraj (3.01.) sprawdzają one stan jakości powietrza nad miastem.

pożar sadzy

Dobrze nie jest, bo do wymiany w mieście pozostało jeszcze około 10 tysięcy pieców. Drony latają nad dzielnicami i sprawdzają jaki dym wydobywa się z kominów domów rybniczan. Jeżeli jest źle, na miejsce wysyłany jest patrol straży miejskiej, który przeprowadza na miejscu kontrolę pieca:

Piotr Kuczera: Dzisiaj to jest akcja z Alarmem Smogowym. Testujemy ten sposób kontroli. Wiem, że wczoraj do godz. 13.00 odbyły się 32 kontrole strażników miejskich. Myślę, że w tym tempie jesteśmy w stanie diagnozować miasto na bieżąco i mobilizować tych, którzy nie chcą zmiany, a ta zmiana nam wszystkim jest potrzebna.

Radio 90: A nie boi się Pan, że zabraknie strażników miejskich? Dzisiaj strażnicy muszą wspierać policję przy sprawdzaniu tego, czy mamy założone maseczki w galeriach handlowych.

Piotr Kuczera: Rzeczywiście jest okres pandemii, ale z drugiej strony, straż miejska przygotowywała się do tych akcji i będziemy je kontynuować. W ramach możliwości personalnych.

Karani będą ci, którzy nie zrobili nic

– podkreśla prezydent Kuczera, odpierając zarzuty o to, że latanie dronami nad posesjami narusza prywatność:

Piotr Kuczera: Przede wszystkim ja się bardziej boję naruszenia zdrowia mieszkańców Rybnika. Nie po to był 4-letni okres, na zmianę sposobu ogrzewania, nie po to były akcje edukacyjne, dotacyjne, cały czas funkcjonuje program Czyste Powietrze. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, około 4 tysiące wniosków zostało skierowanych, to jest dobry wynik. Mimo to, mamy świadomość, że mamy jakieś 10 tysięcy jeszcze kotłów do wymiany. W zasobie miejskim robimy wszystko, aby ta akcja zakończyła się w 2025 roku. Jesteśmy w zgodzie z uchwałą antysmogową, ale mobilizacji trzeba, a karać trzeba tych, którzy nie zrobili nic.

1 stycznia weszły w życie przepisy uchwały antysmogowej województwa śląskiego, zgodnie z nimi nie można palić w piecu starszym niż 10 lat.

Cała rozmowa z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024