Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: ”Łączymy klasy, kwestie finansowe są decydujące”

Facebook Twitter

''Łączymy klasy, kwestie finansowe są decydujące'' - mówi w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Jak już was informowaliśmy, miasto planuje szukając oszczędności połączyć niektóre klasy w szkołach podstawowych.

fot. FB/Szkoła Podstawowa nr 35 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Rybniku

Decyzja niepokoi rodziców uczniów, którzy piszą petycję do władz miasta. Oburza też naszych słuchaczy, którzy piszą do naszej redakcji i pytają: ”Dlaczego tak ma wyglądać nauka w niektórych szkołach po pandemii?”.

Piotr Kuczera: Kwestie finansowe są tutaj decydujące, to brzmi źle. Decydują niestety finanse, ten proces się zaczął w zeszłym roku, na pewno nie jest to sytuacja marzeń, to konieczność związana z finansami.

Radio 90: Czy naprawdę pieniądze są ważniejsze od zdrowia psychicznego dzieci, nauczycieli i rodziców?

Piotr Kuczera: Jest tak, że jest to problem trudny. Może pytanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, parlamentarzystów, bo oni głosowali ”za”.

Radio 90: To jest pytanie do pana, ponieważ to organ prowadzący decyduje jak wygląda liczebność w klasach IV-VIII.

Piotr Kuczera: Panie redaktorze, 63 miliony złotych- jeżeli te kwoty wpłyną do budżetu miasta, wtedy możemy mówić o swoistych warunkach marzeń, też bym chciał uczyć w klasie 20-osobowej.

prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Decyzja w kwestii łączenia klas jest ostateczna

-dodaje prezydent:

Piotr Kuczera: Z punktu widzenia rodziców czy nauczycieli ta kwestia wielkości klas jest czymś ważnym, ale warunki finansowe mamy jakie mamy, reforma edukacji to spowodowała.

Radio 90: Czyli panie prezydencie decyzja jest ostateczna?

Piotr Kuczera: Ta decyzja jest ostateczna, też mamy rozmowę o nowym roku szkolnym, czyli od 1 września.

W ubiegłym roku łączono klasy w 18 szkołach, w tym roku w 8. Zgodnie z przepisami w klasach I-III może się uczyć maksymalnie 25 uczniów. Jednak w starszych klasach liczba ta może wynieść nawet 30 dzieci. O tym jak duża jest klasa decyduje organ prowadzący, czyli to urzędnicy decydują o ilości uczniów w klasach IV-VIII.

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj