Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Ładne budownictwo też czasem jest bardziej kosztowne

Facebook Twitter

Ładne budownictwo też czasem jest bardziej kosztowne - tak poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera, mówi o jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. W centrum miasta ma powstać 80 mieszkań komunalnych za 43 miliony złotych. W ramach inwestycji mają powstać lokale usługowe, ma zostać też przebudowany układ drogowy, kanalizacji i wodociągowy w rejonie ulicy Hallera.

Jak już was informowaliśmy, Miasto Rybnik podpisało umowę na budowę budynku wielorodzinnego w centrum miasta. Ma on powstać w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Piotr Kuczera: Przypomnę, że szykowaliśmy konkurs na ten budynek, chcemy zachować historyczne dwa elementy, dlatego taki a nie inny koszt. Ważne jest miejsce, ponieważ chciałbym eby w centrum miasta powstawało ładne budownictwo, a ładne też czasem jest bardziej kosztowne.

Radio 90: Nie boi się pan, że przy tych galopujących cenach energii i gazu te 43 miliony się mogą okazać niewystarczające?

Piotr Kuczera: To jest ciekawy wątek, patrzymy na rynek budowlany i ceny materiałów, każdy kto cokolwiek dziś buduje widzi, że dwa tygodnie później cena może być o ileś procent wyższa, biorę to pod uwagę, ale też trochę ryzyka w tym wszystkim musi być jeżeli chcemy mieć ładną architekturę.

Prezydent Piotr Kuczera

Przez ponad 20 lat na tym terenie w centrum miasta hulał wiatr, a sama inwestycja dziś wydaje się być spóźnioną. Pod koniec lat 90. wyburzono w tym miejscu garbarnię, były prezydent Józef Makosz chciał wybudować tam drugi rybnicki rynek. Później jego następca Adam Fudali przez wiele lat próbował sprzedać działkę inwestorom. Chętnych nie było. W końcu kolejny prezydent Rybnika Piotr Kuczera zdecydował wybudować w tym miejscu parking wielopoziomowy i zagospodarować cały teren. Parking za 20 milionów złotych stoi, z jego zapełnieniem cały czas jest problem. Dlatego też w przyszłości mają korzystać z niego mieszkańcy budynku wielorodzinnego:

Piotr Kuczera: Plan był taki aby ograniczyć koszta budowy tego budynku, które są rzeczywiście wysokie. Jakbyśmy chcieli iść w ziemię, to planiści mówią, że musi być odpowiednia ilość miejsc parkingowych, stąd rzeczywiście będziemy mogli też posiłkować się parkingiem wielopoziomowym, mamy podpisaną umowę na budowę budynku, przetarg w tym roku na budowę pawilonu artystycznego, tak naprawdę kwartał Rzeczna, bo tak go nazwaliśmy, konsekwentnie od roku 2015 koncepcyjnie jest rozwijany, planistycznie jest rozwijany i w końcu ten ostatni element może najbardziej widowiskowy, wejścia na plac budowy i stawiania budynków to potrwa 2-3 lata.

 

Rozpoczęcie inwestycji oznacza przenosiny w najbliższych dniach punktu wymazów z parkingu na Hallera na ulicę Rzeczną obok targowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj