Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Nie będziemy współfinansować budowy sieci ciepłowniczej

Facebook Twitter

Prezydent Rybnika rozwiał nadzieje mieszkańców na partycypowanie w kosztach podłączenia do sieci. "Nie będziemy współfinansować budowy sieci ciepłowniczej" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

PGNiG Termika zażądała od kilkunastu mieszkańców ulicy Rybackiej w dzielnicy Rybnicka Kuźnia od 39 do 43 tysięcy złotych za podłączenie jednego gospodarstwa domowego. Kwota okazała się zaporowa i nikt nie skorzystał z oferty:

Radio 90: Czy w tej sytuacji, mieszkańcom ulicy Rybackiej, jest Pan w stanie powiedzieć, że miasto będzie wchodziło w to lub nie będzie wchodziło?

Piotr Kuczera: Nie będziemy wchodzili w tego typu inwestycje. Rachunek ekonomiczny będzie tu decydujący z punktu widzenia rozwoju sieci na terenie miasta. Będziemy wchodzili w te, które podłączają duże obiekty na terenie miasta, dzięki temu mieszkańcy posesji indywidualnych mogą się też dużo taniej podłączyć. Spółki Skarbu Państwa powodują takie wrażenie, że ta działalność, która im się nie opłaca, ma opłacać się miastu. (…) Miasto ma cały szereg innych budynków i mieszkańców, którzy mają inne potrzeby.

Sprawa toczy się od 2018 roku. Dopiero jednak w grudniu ubiegłego roku PGNiG Termika poinformowała o kosztach jakie będą musieli ponieść mieszkańcy, które wynikają z konieczności budowy 600 metrowego ciepłociągu i rozproszonej zabudowy jednorodzinnej.

Szkoda straconego czasu

– mówi prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Jasny powinien być komunikat na początku, że to się spółce Skarbu Państwa nie opłaca, że to jest zbyt drogie, że będzie chciała przerzucić koszt na mieszkańców. Myślę, że wtedy tych emocji nie byłoby tyle, szkoda straconego czasu. (…)

Rozmawiał Arkadiusz Żabka. Posłuchaj całej rozmowy:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021