Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Nie umywam rąk od smogu

Facebook Twitter

Władze Rybnika likwidują dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji dla indywidualnych mieszkańców. Pieniądze mają być teraz przeznaczone na wymianę pieców w budynkach komunalnych.

Rybniczanie mieszkający w domach jednorodzinnych mają teraz korzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Taką decyzję podjęli rybniccy radni. 4 mln złotych ma trafić na wymianę ogrzewania w budynkach komunalnych. 1 mln złotych ma trafić do spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot:

Kuczera: Samorząd od lat apelował o to, aby stworzyć projekt rządowy, który będzie dedykowany dla mieszkańca indywidualnego, to się stało.

Radio 90: Rozumiem, że miasto nie umywa rąk?

Kuczera: Absolutnie nie, byłbym samobójcą. Jest tak, że ja chcę uzyskać efekt napływu pieniędzy do miasta. Z jednej strony chcemy informować i mobilizować mieszkańców, aby sięgali po te pieniądze rządowe, jednocześnie nasz wkład własny zostawiamy na wkład komunalny, ale zwiększyć dofinansowania walki ze smogiem. Nie ma żadnej różnicy między setką pieców w domach prywatnych, a setką pieców w budownictwie komunalnym.

Kopcące osiedla to spory problem. Jak wyliczają władze Rybnika – trzy czwarte zasobów komunalnych, czyli dokładnie 2192 pieców czeka na wymianę. Sporo jest ich także w lokalach należących do spółdzielni mieszkaniowych, czy wspólnot. Prezydent Rybnika deklaruje pomoc dla indywidualnych mieszkańców, którzy teraz skazani zostaną na rządowy program „Czyste Powietrze”:

Kuczera: Będzie punkt informacyjny w Wydziale Ekologii, będzie specjalna komórka, od stycznia 2019r., która będzie się tylko zajmowała pomocą dla mieszkańców.

Radio 90: A co w przypadku, gdy rządowy program będzie się rozkręcał bardzo powoli?

Kuczera: Ja nie dopuszczam do siebie myśli, że program, który Minister Kowalczyk osobiście w Rybniku prezentował, aby był 'niewypałem’. Był przygotowywany 3 lata, ja trzymam za niego kciuki, on jest bardzo potrzebny.

Tutaj cała poranna rozmowa z Prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022