StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Kuczera w Radiu 90: Plan jest, dobry klimat wokół niego też

Przypomnijmy, że harmonogram prac miał ujrzeć światło dzienne w połowie marca. Zobowiązała się do tego pod koniec ubiegłego roku PGE Energia Ciepła, mówiono o tym podczas podpisania w Rybniku porozumienia dotyczącego współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania miasta w ciepło systemowe.

Pod dokumentem podpisy złożyli szefowie trzech spółek skarbu państwa: Polskiej Grupy Górniczej, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Termika, które jest właścicielem sieci ciepłowniczej w Rybniku, rybnicka Elektrownia, która została przejęta przez Polską Grupę Energetyczną oraz władze miasta:

Ja mam nadzieję, że Rada Miasta przyjmie ten dokument i wtedy będziemy mogli rzeczywiście wskazać te etapy, czy tę firmę, która będzie dostarczała ciepło. Czy jestem zadowolony  z tempa prac? Z punktu widzenia słowności, jeśli chodzi o przygotowanie harmonogramu, rzeczywiście wywiązali się wszyscy, tych spotkań roboczych trochę było. Rzeczywiście chcemy się oprzeć na cieple z elektrowni Rybnik i zgodnie z tym harmonogramem – jak czytamy- przekazanie do eksploatacji sieci to wrzesień 2022 roku.

Najważniejsze jest jednak finansowanie projektu, a tego jeszcze nie ma. Bez pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, projekt nie będzie mógł być zrealizowany:

Mam tego świadomość, nie chcę niczego obiecywać, bo my nie jesteśmy producentem tego ciepła ani dostawcą. Jest dobra atmosfera wokół tego projektu, i władze samorządowe, i decydenci na wielu szczeblach, również w Sejmie i Senacie, wspierają tę inicjatywę. Najważniejsze są jednak pieniądze i plan. Dzisiaj plan mamy. 

Posłuchaj całej rozmowy z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz