Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: ”Po protestach mieszkańców wycofaliśmy się z budowy całodobowej ogrzewalni dla bezdomnych”

Facebook Twitter

Dla bezdomnych zima to najtrudniejsza pora roku. Szacuje się, że w samym Rybniku żyje ich około pół tysiąca. Tymczasem miasto nie posiada noclegowni, jest tylko ogrzewalnia w kontenerach w szpitalu psychiatrycznym. Tam jest 20 miejsc. 480 osób, by przeżyć korzysta z ościennych schronisk z którymi miasto Rybnik ma podpisaną umowę.

fot. vladvalkonen/ pixabay.com

O politykę miasta wobec osób bezdomnych Arkadiusz Żabka pytał prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę:

Trzeba przyznać, że te 500 osób jest jakimś wyzwaniem. Przeznaczamy na to 1 milion 700-800 tysięcy złotych. Na pewno jest to trudny okres, ja też apeluję o jakąś solidarność z tymi ludźmi.

Radio 90: Gdzie te osoby przebywają?

Schronisko św. Jana Pawła II, Dom Nadziei prowadzony przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne i placówka św. Brata Alberta w Przegędzy, tam są nasi mieszkańcy i nie tylko, bo to nie tylko rybniczanie ale też duża grupa osób przyjezdnych. Jest ogrzewalnia przy ulicy Gliwickiej, ten system w pełnym sensie jest pełny.

Jak sprawdziliśmy, w większości placówek pomagającym bezdomnym jest praktycznie komplet. Aktualnie w schronisku imienia Jana Pawła II w Rybniku przy 3 Maja przebywa 80 bezdomnych, 70 mieszka w schronisku im Brata Alberta w Przegędzy, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Rybniku Niewiadomiu daje dach nad głową 90 osobom.

Bezdomni żyją w pustostanach czy na działkach. Te miejsca regularnie kontroluje Straż Miejska. Rybnik potrzebuje noclegowni. Pod koniec 2019 urzędnicy zapowiedzieli stworzenie ogrzewalni dla bezdomnych w barakach przy Janiego. Jednak po protestach okolicznych mieszkańców, władze wycofały się z pomysłu:

Protest społeczny tak naprawdę wykluczył ulicę Janiego i okolice. To zawsze jest temat dyskusyjny, ja zachęcam do dyskusji, jeżeli są jakieś fajne propozycje gdzie by taka noclegownia mogła znaleźć swoje miejsce. Zachęcam do kontaktu z urzędem, na pewno przeanalizujemy kwestię własności, będziemy szukać takich lokalizacji, które będą wykluczały protest społeczny, to jest bardzo trudne.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj