Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera w Radiu 90: „Rower miejski w dzielnicach się nie przyjął”

Facebook Twitter

"Rower miejski w dzielnicach się nie przyjął, w centrum jest lepiej" - przyznał poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. W studio Radia 90 wróciliśmy do statystyk: w ubiegłym roku w Rybniku miejskie rowery wypożyczono zaledwie 3700 razy.

Dlaczego rybniczanie nie korzystają z miejskich rowerów tak często jak mieszkańcy innych miast?

Jak już was informowaliśmy w ubiegłym roku w Rybniku miejskie rowery wypożyczono zaledwie 3700 razy, podczas gdy w Jastrzębiu odnotowano 31 tysięcy wypożyczeń:

Radio 90: Co się dzieje?
Nie wiem, być może ten rower musi mieć dłuższy okres rozruchowy, bo to nowość w naszym mieście.
Radio 90: Efekt nowości zostawmy, bo to już jest drugi rok. Dlaczego rybniczanie nie pokochali rowerów?
Spytajcie rybniczan, bo ja pokochałem rower, ale swój. Myślę, że tutaj jest też w dużej mierze odpowiedź na to pytania, w dużej części mamy swoje rowery i ten rower miejski jest uzupełnieniem tej infrastruktury. Przyjął się w centrum, na to wskazują nasze dane, że centrum tak, częściowo Nowiny i w dzielnicach się nie przyjął. Radni pisali wnioski i petycje, aby było więcej stacji w tych dzielnicach najbardziej odległych od centrum, ale widać, że tam ta ilość wypożyczeń jest najmniejsza.

Mimo niewielkiej ilości wypożyczeń rower miejski nie zniknie bo umowa z firmą wypożyczającą miastu rowery opiewa na 3 lata. W sumie to koszt 160 tysięcy złotych.

Rybnickie służby komunalne będą analizować sytuację i zdecydują jak poprawić system – dodaje prezydent Kuczera:

Radio 90: To są dobrze wydane pieniądze, skoro rybniczanie nie pożyczają rowerów?
Myślę, że to jest dziś taki element krajobrazu Rybnika i wielu innych miasta i takie zapotrzebowanie było. Gdyby ich nie było, to padałoby pytanie dlaczego ich nie ma.
Radio 90: Będziemy odbierać dzielnicom te stacje?
Nie, nie będziemy odbierać, ten rower ma taką formułę na zasadzie: jeżeli wezmę go sobie w centrum i pojadę do mojej dzielnicy, to tam jest miejsce postojowe. To pozostanie bez zmian. Służby komunalne, które przygotowują się do kolejnego sezonu- bo tam pracuje dzisiaj oficer rowerowy-  też analizują tę sytuację, bo mamy głosy, że przy stacjach kolejowych np. w Rybniku- Rymer, powinien pojawić się ten rower. Te głosy są różne, jedne mówią o rozbudowie sieci, inni, że powinno być więcej rowerów w centrum.

Cała rozmowa z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj