StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Kuczera w Radiu 90: szukamy rozwiązań jak pomóc finansowo strajkującym nauczycielom

O to pytaliśmy porannego gościa Radia 90 prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę:

To oznacza, że Rada Miasta zobowiązała prezydenta do szukania takich możliwości prawnych, aby te pieniądze wypłacić. Zobaczymy, jest to na pewno trudne, mamy opinię RIO- i łódzkiego, i krakowskiego- że takiej możliwości nie ma. Będziemy szukać takich rozwiązań, które pozwolą np. pieniądze niejako na raty odbierać (…). To jest jedna z możliwości, idealnym rozwiązaniem byłoby, aby rozmowy ‚okrągłego stołu’ przyniosły efekt i jednym z zapisów byłoby uznanie prawa do wypłaty za czas strajku. 

W uzasadnieniu uchwały rybniccy radni przyznają, że władze Rybnika wzorem innych miast, takich jak Warszawa czy Łódź powinny zrobić wszystko co jest możliwe i prawnie dopuszczalne, by za okres strajku nauczyciele nie byli dodatkowo karani obniżeniem wynagrodzenia. Prezydent Rybnika kilka dni temu odwiedził strajkujących w II LO, to w tej szkole pracował jako nauczyciel historii:

Na pewno są zdeterminowani i też widać poparcie uczniów i rodziców. I myślę, że to też jest taka sytuacja, która w pewnym sensie pokazuje, że ten strajk ma uzasadnienie, bo nie chodzi tylko i wyłącznie o postulaty płacowe, ale generalnie o cały system edukacji w Polsce. O to, że podstawy programowe są przeładowane, że ta reforma spowodowała, że idziemy w jakiś taki encyklopedyzm. To jest powrót do takiej szkoły trochę sprzed lat i na to też nie ma zgody.

Posłuchaj całej rozmowy z porannym gościem Radia 90 prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz