Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: W ciągu najbliższych dni nowe czujniki pomiaru jakości powietrza powinny zacząć znowu działać

Facebook Twitter

W tym tygodniu nowe czujniki pomiaru jakości powietrza w dzielnicach powinny zacząć znowu działać - zapowiedział w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Od kilku tygodni działający o dwóch lat system ''airly'' nie działa, bo przetarg na obsługę wygrała inna tańsza firma.

Tymczasem od kilku dni smog dusi region, normy przekroczone są o kilkaset procent:

Piotr Kuczera: Po prostu minęła umowa 2-letnia ale m

Mamy dwa systemy. System airly jest systemem pomocniczym, wymyślonym przez miasto aby każda dzielnica miała swój obraz, myślę że w tym tygodniu ten obraz już się pojawi, mam informację, że są pewne opóźnienia ale w ciągu dzisiejszego dnia postaramy się go uruchomić, takie są sygnały z wczoraj od firmy która wygrała przetarg. Dzisiaj taką stacją państwową pomiarową jest stacja w Orzepowicach i ona jest tym fachowym źródłem Inspekcji Ochrony Środowiska, ma tam państwowy monitoring i rzeczywiście w tych ostatnich 3 dniach te pomiary są bardzo niepokojące.

Jakość powietrza w regionie od kilku dni jest fatalna. Jak mówi prezydent Kuczera, byłaby jeszcze gorsza gdyby nietrwająca od lat wymiana pieców:

Radio 90: Jak to powietrze będzie wyglądało od stycznia, bo mam wrażenie, że niewiele się zmieni?

Piotr Kuczera: Na pewno przy niesprzyjającej pogodzie będzie rzeczywiście problem ale myślę, że ten problem byłby o wiele gorszy gdybyśmy nie robili nic. W ostatnich 5 latach miasto i mieszkańcy podjęli wysiłek, być może jest jeszcze wiele do zrobienia, ale trzeba też powiedzieć, że mam tu przed sobą ilość dni smogowych, w 2010 roku to 134 dni, dzisiaj to jest 45, to pomiary z ostatniego roku. Mam nadzieje, że będzie cały czas ten postęp ale musimy o niego walczyć i nagłaśniać takie sytuacje jak dzisiejsza.

Porannego gościa Radia 90 pytaliśmy też o sprawę rybniczanina Oliwiera Palarza, który w ubiegłym tygodniu wygrał sprawę w sądzie przeciwko Skarbowi Państwa, który pozwał za oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Po 6 latach batalii sądowej, Sąd Okręgowy w Gliwicach zasądził kwotę 30 tysięcy złotych od Skarbu Państwa na rzecz rybniczanina:

Piotr Kuczera: Przede wszystkim dziękuję Rybnickiemu Alarmowi Smogowemu, że ten wysiłek podjęło. 6 lat to kawał czasu, państwo odpowiada za czyste powietrze, za cały system który ma to powietrze chronić i wynik sądu jest jednoznaczny. Przypomnę, że to jest wynik za lata 2012-2015, w okresie po roku 2016 nastąpiły zmiany, klasyfikacja paliw, pieców, system emisyjności budynków, program ,,Czyste Powietrze” , wiele rzeczy wprowadzono. Dzięki oddolnym działaniom ta inicjatywa rządowa nieco przyśpieszyła.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj