Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: W przyszłym roku mniej pieniędzy na kulturę i sport [WIDEO]

Facebook Twitter

W przyszłym roku mniej pieniędzy na kulturę i sport- zapowiedział w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. To efekt topniejących dochodów miasta przez między innymi niższe wpływy z podatków.

To również efekt procesów centralizacyjnych i polityki socjalnej rządu:

Piotr Kuczera: Z punktu widzenia finansów, każdy samorząd w najbliższej perspektywie będzie miał problemy finansowe. W Rybniku dodatkowo mamy podatek od wyrobisk górniczych…

Radio 90: 60 milionów złotych

Piotr Kuczera: Ale proszę państwa, ulgi podatkowe są dobre, płaca minimalna rośnie- i dobrze, tylko że w żaden sposób rząd nie rekompensuje tych kwot samorządom, które zostają utracone po stronie dochodowej. To oznacza, że my wszyscy, mieszkańcy tu na dole będziemy mieli mniej pieniędzy w kolejnych budżetach.

Radio 90: Czy będzie mniej pieniędzy na sport, na kulturę?

Piotr Kuczera: Myślę, że w tych obszarach, to są pierwsze obszary, które będą podlegały rewizji. Jeżeli rząd wydaje w jednym miejscu bardzo duże pieniądze- mówię o wydatkach głównie socjalnych- to skądś te pieniądze musi wziąć, cudów tutaj nie ma.      

O nieuchronnej katastrofie finansowej w samorządach mówi także Związek Miast Polskich oraz Ślaski Związek Gmin i Powiatów. Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą poniżej:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022