Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: W sprawie kopalni Paruszowiec jestem z mieszkańcami

Facebook Twitter

"Nie jest zwolennikiem budowy kopalni Paruszowiec" - przyznał Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Sprawa dotarcia do bogatych złóż węgla pod tą rybnicką dzielnicą wraca po trzech latach.

W 2016 roku po raz pierwszy ujawnił się inwestor, wówczas po protestach mieszkańców dzielnicy Północ, Paruszowiec Piaski i Wielopola, radni na nadzwyczajnej sesji negatywnie zaopiniowali tę inwestycję.

Dziś temat wraca, bo Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach przystępuje do postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla tej inwestycji. Stanowisko władz Rybnika jest w tej sprawie niezmienne:

Prezydent jest z mieszkańcami i zachęcam tu mieszkańców, żeby składali wszelkie uwagi i bardzo bym chciał, aby ten temat był jasny, klarowny, aby opinia publiczna miała jasną informacje ze strony miasta w jakim kierunku pójdziemy tylko potrzebujemy kilka dni, żeby się odnieść do nowego raportu bo taką informację dostałem. Zresztą, mówiono też o powiązaniach tego biznesu z Elektrownią Rybnik, wspominano o listach intencyjnych nie widziałem tych listów także trudno jest mi się do tego wszystkiego od tak ustosunkować.

Radio 90: Mam wrażenie Panie Prezydencie, że nie jest Pan wstanie jasno powiedzieć, czy jest Pan za, czy przeciw.

Nie, ja to powiedziałem w 2016 i dzisiaj, że nie jestem zwolennikiem budowy tego typu przedsiębiorstwa z prostego powodu: są emocję i jest fatalne oddziaływanie na środowisko.

Miasto Rybnik podkreśla, że cały proces dzieje się poza samorządem. Władze miasta nie mają wpływu na to, czy inwestycja powstanie czy też nie, ponieważ złoża, które mają być wydobywane są własnością Skarbu Państwa, zaś koncesję na wydobycie wydaje Minister Środowiska, a nie Miasto Rybnik.

O sprawie pisaliśmy tutaj: Czy w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec powstanie kopalnia?

Czytaj też: Kuczera w Radiu 90: Lokalizacja stacji benzynowej nie jest dla mnie szczęśliwa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj