Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera w Radiu 90: Wolałbym, żeby powstały tam mieszkania, a nie sklepy

Facebook Twitter

"Nie jestem zadowolony z powstania kolejnego centrum handlowego w sercu Rybnika" - przyznał w porannej rozmowie Prezydent Piotr Kuczera. W śródmieściu na terenie tzw. rybnickiego glinioka na obszarze 2,5 hektara powstało centrum handlowe.

Kiedyś teren należał do miasta, kilkanaście lat temu wrócił do prywatnych właścicieli. Uchwalony przed laty plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu zabudowę mieszkaniową, wielorodzinną i usługową:

Wolałbym, żeby tam powstała strefa mieszkaniowa, żeby uzupełniała tą strukturę centrum, właśnie z powodu lokalizacji. Jest tak, że zawsze każdy nowy prezydent otrzymuje jakąś sytuację zastaną, miasto to pewna ciągłość. Jest kwestia sprzedaży działki, jest kwestia zmiany planów zagospodarowania, jest też kwestia odszkodowania, jeśli chce się ten plan zmienić. Na pewno nie jest to dla mnie architektura marzeń i inwestycja marzeń, ale też nie jesteśmy w stanie tego jak samorząd zatrzymać, bo wiązałoby się to z gigantycznymi odszkodowaniami.

Przed laty w tym miejscu wydobywano glinę na potrzeby cegielni, potem powstało tam dzikie wysypisko. Dlatego też w tym miejscu najłatwiej można było wybudować centrum handlowe, bo teren jest grząski:

Nośność gruntu jest bardzo ograniczona właśnie z powodu tego wysypiska i możliwości techniczne zabudowy tego wyższą zabudową były bardzo ograniczone. Plan zagospodarowania wskazywał, że mogą tam powstać usługi.

Cała rozmowa z Prezydentem Piotrem Kuczerą tutaj:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2020