Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Zgodnie z przepisami zrezygnowałem z fakultetów prezydenckich. Zajęcia z logopedii dla dzieci jednak będą

Facebook Twitter

Likwidacja zajęć logopedycznych z tzw., fakultetów prezydenckich w rybnickich przedszkolach budzi sporo emocji wśród naszych słuchaczy. Piszą do nas w tej sprawie zaniepokojeni rodzice między innymi z Rybnika-Chwałęcic, których dzieci uczęszczały na zajęcia do placówki w dzielnicy. Od marca w tamtejszym przedszkolu takich zajęć już nie ma. Dlaczego zajęcia z logopedii zostały zlikwidowane?

O to Arkadiusz Żabka pytał porannego gościa Radia 90 prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę:

Piotr Kuczera: Zmieniła się trochę ustawa, jesteśmy zobowiązani do posiadania specjalistów w jednostkach oświatowych i dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy 486 godzin tygodniowo. Zgodnie z ustawą liczba tych godzin będzie rosła w następnych latach, mówię o 2024 roku. Wcześniej zajęcia z logopedii były finansowane z tzw. fakultetów prezydenckich i rzeczywiście one zostały zlikwidowane.

Radio 90: Jaka jest skala likwidacji?

Piotr Kuczera: Jeżeli chodzi o informacje z działu edukacji, to mam tu napisane, że niczego przedszkolakom nie zabrano.

Radio 90: Napisano Panu, ile Pan zlikwidował?

Piotr Kuczera: Nie napisano, ale też napisano, że 486 godzin tygodniowo jest i wydaje się to dość dużą ilością.

Radio 90: To pewnie nie we wszystkich przedszkolach.

Piotr Kuczera: Może tak być, ale sądzę, że wydział edukacji planuje to w taki sposób, żeby by w zgodzie z ustawą, a ustawa taki obowiązek rzeczywiście nakłada.

Zgodnie z nowymi przepisami Karta Nauczyciela zobowiązuje do zatrudniania w jednostkach oświatowych specjalistów, których liczba zależy od liczby dzieci. Do tej pory w rybnickich przedszkolach tzw. fakultety prezydenckie oznaczały pół godziny zajęć na oddział przedszkolny tygodniowo. Były to godziny opłacane z budżetu miasta, które dyrektorzy mogli wykorzystywać na różne zajęcia z szeroko rozumianej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym między innymi na zajęcia logopedyczne. Cała poranna rozmowa do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024