Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: W tym roku dokończenie budowy rybnickiego odcinka Pszczyna-Racibórz, rozwój budownictwa i walka ze smogiem

Facebook Twitter

W tym roku najważniejsze to dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Pszczyna Racibórz, dalszy rozwój budownictwa i walka ze smogiem - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Chcemy utrzymać kierunek inwestycyjny

– mówił gospodarz miasta:

Piotr Kuczera: Przede wszystkim droga Pszczyna-Racibórz II etap przy ul. Wodzisławskiej do ul. Sportowej. To jest zadanie, które chciałbym dokończyć. Potężna obwodnica miasta Rybnika, a jednocześnie ten element układu komunikacyjnego całego subregionu. Na pewno kontynuujemy rozbudowę strefy śródmiejskiej. Chciałbym pokazać inwestycyjne okolice ul. Sportowej. Budownictwo socjalne i komunalne, tu chcielibyśmy cały czas inwestować. I przede wszystkim kwestie smogowe, przeszło 40 milionów zł. pójdzie znowu na termomodernizację. Byliśmy trochę symbolem stolica smogowa Polski. Dzisiaj, mam nadzieję, że widać, że jest lepiej.

O tym, że powietrze w Rybniku jest coraz lepsze, świadczą dane za ubiegły rok. Średnioroczne stężenie pyłu PM10 osiągnęło najniższy wynik w historii pomiarów:

Piotr Kuczera: W 2010 roku mieliśmy 134 dni, gdy poziom PM10, czyli zapylenia był przekroczony. Norma to 35 dni. Dzisiaj to jest 44. Gigantyczna praca została wykonana. Udało się też, dzięki CEEB trochę uporządkować, usystematyzować te źródła ciepła. Wiemy już, czym palimy. Trochę pracy przed nami, ale jest dużo lepiej. Dzisiaj wiemy, że połowa pieców węglowych to są piece V klasy. To oznacza, że kilka tysięcy tych pieców wymieniono i tu jest efekt. Dzisiaj w zasobie miejskim, w administracji, w szkołach prawie nie mamy źródeł węglowych. ZGM walczy, myślę, że kolejne dwa lata to będzie wycofanie się Rybnika z palenia węglem.

Rok 2023 przynosi także podwyżki. Rybniczanie więcej zapłacą większy podatek od nieruchomości, w górę idą też ceny za wywóz odpadów komunalnych. Niewykluczone, że wzrosną ceny bilety komunikacji miejskiej:

Radio 90: Więcej zapłacimy za śmieci, mniej odbiorów. Gdzie tu logika?

Piotr Kuczera: Proszę popatrzeć na cenę odbioru tych śmieci. Walczymy, aby ta cena była jak najniższa. To się utrzymuje przynajmniej na takim poziomie średnim, w ramach naszego województwa. Praca minimalna w górę, paliwo w górę. Ta cena jest pewnym uśrednieniem.

Radio 90: Co jeszcze pójdzie w górę? Bilety komunikacji miejskiej?

Piotr Kuczera: Bardzo bym nie chciał. Przyznam się, że jest tak, że robimy wszystko, aby ten tabor, który ma się pojawić w Rybniku, był nowoczesny.

Radio 90: Pytam, czy pójdą w górę?

Piotr Kuczera: Tego jeszcze nie wiem, bo na dzisiaj nie prowadzimy specjalnych obliczeń. Robimy wszystko, aby tę cenę utrzymać. Czy będzie to możliwe, to zależy na przykład od ceny paliwa.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj