Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kuczera: Zbagatelizowano problem koronawirusa w kopalniach

Facebook Twitter

Zbagatelizowano problem koronawirusa w kopalniach, rząd popełnił błąd - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rząd we wtorek (09.06.) zamknął na okres trzech tygodni 12 kopalń, 10 należących do Polskiej Grupy Górniczej i 2 do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tych zakładach wstrzymane zostało wydobycie, a załoga przeszła na tzw postojowe, za które otrzyma 100% wynagrodzenia.

W związku z tym jedna rybnicka kopalnia „Chwałowice” wstrzymuje wydobycie, druga przebadana „Jankowice” pracuje normalnie:

Radio 90: Co Pan czuje jako gospodarz miasta, w którym mamy 2 kopalnie?

Przyznam się, że pierwsze moje uczucie to było zdziwienie i pewne zaskoczenie, bo słyszymy od kilku dni, że sytuacja jest opanowana. Nagle jak grom z jasnego nieba – zamykamy kopalnie.

Radio 90: Czy Pana zdaniem rząd popełnił błąd, przez ten okres ostatnich 2 miesięcy od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w kopalni?

Tak, bez dwóch zdań. Moim zdaniem to wszytko są działania spóźnione. Prawda jest taka, że zbagatelizowano na pewnym etapie problem, albo nie ma w tym logiki, albo rzeczywiście to są takie działania dorywcze.

Prezydent Rybnika zapowiedział, że o to co się dzieje w górnictwie będzie pytał dziś wojewodę, który jeszcze niedawno mówił, że sytuacja jest opanowana:

Tydzień temu zapewniał, że ogniska są zidentyfikowane i opanowane. Dzisiaj na pewno go zapytam, jak to się stało, że zamykamy kopalnie. Szkoda, że opinia publiczna jest – mam takie wrażenie – jest w sposób wyrywkowy informowana, jaki jest rzeczywiście stan zagrożenia.  Przypomnę, że górnicy pozostają w domach, ale też pewno wielu będzie wychodzić, korzystać z życia społecznego, z tego co jest w ofercie miasta, ale też galerii handlowych, kościołów. Będą prowadzić normalne życie.

Koronawirus w kopalniach obnażył również niemoc Sanepidu. Inspekcja Sanitarna nie była przygotowana na zderzenie z taką skalą zachorowań. Od tygodni mówimy w Radio 90 o problemach z kontaktem z rybnickim czy wodzisławskim Sanepidem:

Ten system przy tej ilości klientów, którzy domagają się informacji, domagają się wymazów itd. musiał się załamać i to się właśnie stało.  Odbieram dużo maili, dużo telefonów do Urzędu Miasta osób, które są na kwarantannie kolejny już dzień. Osoby, które miały zrobione wymazy i nie mają wyników – o tym też trzeba zacząć mówić, bo nie jest tak sielankowo, jak widzimy to w wypowiedziach polityków z pierwszych stron gazet.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj