Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kujańska w Radiu 90: Godziny dopołudniowe są najlepsze do nauki [WIDEO]

Facebook Twitter

Są skowronki i sowy, jedni wolą uczyć rano inni wieczorem - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 psycholog Mariola Kujańska pytana przez nas o późną porę zajęć w szkole.

Jak jednak zaznacza psycholog, godziny dopołudniowe są najlepsze do nauki:

Zdecydowana większość ludzi preferuje uczenie się rano. Oczywiście myślę, że wszyscy wiemy, że mamy sowy i skowronki. A zatem są ludzie, którzy lubią uczyć się wieczorem. A są i tacy, którzy potrafią wstać o 4 rano i sprawia im to przyjemność. Są uczniowie, którzy nie potrafią wstać na godzinę ósmą rano, więc myślę, że dla tych popołudniowe godziny mogłoby być atrakcyjne. Aczkolwiek psychologia mówi, że należałoby się uczyć przed południem.

W szkołach zdaniem naszego porannego gościa większym problemem wydaje się podwójny rocznik. Tłok na korytarzach nie wpływa dobrze na funkcjonowanie uczniów w szkole. Ogromnym problemem jest coraz większe uzależnienie od ekranu – podkreśla psycholog Kujańska:

Naukowcy ze świata zaczynają się zastanawiać, co możemy zrobić, żeby nauczyć się konstruktywnego korzystania z urządzeń, które mają ekran. Ponieważ, nie ma to pozytywnego wpływu na mózg ludzki. O tym już wiemy. Żeby nasze dzieci rozwijały się prawidłowo. Żeby nie miały wielu problemów z koncentracją uwagi, wzrostem poziomu agresji Wygodniej jest dać dziecku smartfona do ręki. Wiele mam, mówi do mnie: wie pani, ile mogę wtedy zrobić? Mogę wyprać, wyprasować, ugotować. A nikt nie kontroluje czasu.

A cała rozmowa z psycholog Mariolą Kujańską usłyszycie poniżej:

Z Mariolą Kujańską rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zobacz rozmowę na wideo:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021