Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kultura, media, natura. Godów w nowoczesny sposób prezentuje swoje walory

Facebook Twitter

Wirtualny spacer, interaktywne widokówki z QR kodami czy gogle do rzeczywistości wirtualnej. Godów w nowoczesny sposób prezentuje swoje walory. Zakończono tam realizację programu pod nazwą "Kultura, media, natura - innowacyjne podejście do dziedzictwa obszaru LGD Morawskie Wrota".

Program zakładał kilka działań

– mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Godowie:

Tatiana Stopyra: Powstała aplikacja multimedialna, dzięki której możemy zwiedzić ciekawe miejsca w naszej gminie takie jak kościół w Łaziskach, możemy zwiedzić Żelazny Szlak Rowerowy nie wsiadając na rower, możemy także zobaczyć jak wyglądają ośrodki kultury w naszej gminie. Powstało także 10 widokówek związanych z miejscami w naszej gminie, możemy tam podziwiać zdjęcia z imprez, dożynek, obchodów 100-lecia powstań. Z tyłu widokówek znajdują się kody QR, po zeskanowaniu możemy przenieść się w wybrane miejsce, zobaczyć film promujący gminę a także posłuchać piosenki naszego Zbigniewa Wodeckiego, honorowego obywatela Godowa.

Tatiana Stopyra

W ramach projektu gmina zakupiła także pięć gogli VR, dzięki którym będzie można wirtualnie odwiedzić ciekawe miejsca.

Niestety nie ma już lekcji regionalizmu w szkołach czego bardzo żałuję, ale ten projekt pozwoli nam dotrzeć z takimi informacjami do dzieci i młodzieży

-mówi dyrektor szkoły podstawowej imienia Powstańców Śląskich w Skrzyszowie:

Joanna Bonarek: Taki materiał będzie bardzo pomocny tym bardziej, że jest to połączenie przeszłości z przyszłością. Młodzież jest bardzo obeznana z wirtualnymi narzędziami, więc dla nich przemieszczanie się po gminie za pomocą kodów QR będzie bardzo łatwe. Myślę, że jest to bardzo ważne w dobie pandemii kiedy z dnia na dzień może się okazać, że zostajemy znowu przy pracy zdalnej przed ekranami komupterów, wtedy jest nie do zastąpienia taka wirtualna wycieczka po gminie.

Joanna Bonarek

Sam projekt i jego efekty mają dla nas wyjątkowy wymiar

– podkreśla nasza rozmówczyni:

Joanna Bonarek: 20 lat temu myśmy tego wszystkiego co tutaj zostało dzisiaj pokazane, tak naprawdę nie wiedzieli. To była wiedza bardzo rozproszona, coś opowiadali starsi ludzie i jest to uważam jedno z największych osiągnieć ośrodka kultury i władz gminy, że udało się tą wiedzę zebrać razem. Dla mnie jest to bardzo cenne, cieszę się, że ta wiedza o przeszłości naszej małej ojczyzny nie zaginie. To jest ta kładka, która połączy starsze pokolenie z młodym, oni nie będą siadać i słuchać opowieści babć i dziadków, natomiast jeśli im się to pokaże w tej formie, będzie to na pewno dla nich atrakcyjne.

Gogle VR

Dodajmy, że w ramach projektu wydrukowano także kolorowanki dla dzieci prezentujące śląskie tradycje, zabytki czy przygraniczne krajobrazy. Zakupiono również intermedialny system wystawienniczy prezentujący walory gminy i wreszcie ustawiono dwie tablice informacyjne którymi oznakowano pomnik przyrody znajdujący się przy kościele w Łaziskach i nie istniejący już zamek w Gołkowicach.

Pocztówki i kolorowanki

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj