Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kulturalny Open Space w Jastrzębiu. Jungowska, Koterski i Sitko o zespole „Dżem” [FOTO]

Facebook Twitter

Siedząc na leżaczku, dyskutowali w wyśmienitymi autorami - Marcinem Sitko, Edytą Jungowską czy aktorem - Michałem Koterskim. To były dwa gorące dni wypełnione spotkaniami z pisarzami, aktorami, koncertami, spektaklami i warsztatami. W Jastrzębiu odbył się Kulturalny Open Space.

Kulturalny Open Space w Jastrzębiu – to były wyjątkowe spotkania

To były dwa gorące dni wypełnione spotkaniami z pisarzami, aktorami, koncertami, spektaklami i warsztatami. Biblioteka w Jastrzębiu Zdroju zorganizowała w miniony weekend Kulturalny Open Space. Park Zdrojowy wypełniony był literaturą, muzyką, oraz sztuką. W małymi czytelnikami spotkała się między innymi Edyta Jungowska:

Edyta Jungowska: To wcale nie tak prosto, dzisiaj, takich temperaturach czytać książki, a jeszcze trudniej moim zdaniem słuchać. To wcale nie jest umiejętność z którą się rodzimy, nasze dzieci też dzisiaj moim zdaniem i nie tylko moim, bo są na to badania, niestety skupiają się gorzej niż my w ich wieku. Bodźce, ta wielość wszystkiego wokół nie sprzyjają koncentracji. Książka czy książka – szczególnie do słuchania bardzo wspiera dziecko w nauce koncentracji. Cudownie, że jest tyle akcji i że się organizuje takie spotkania jak dzisiaj właśnie spotkania z książką.

Edyta Jungowska w czasie spotkania z dziećmi

Spotkanie autorskie z Marcinem Sitko było z kolei podróżą w świat zespołu Dżem, bo to właśnie spod jego pióra wyszły między innymi dwa wydawnictwa poświęconego tej legendarnej grupie.

Jak mówił takie spotkania literackie są bardzo ważne:

Marcin Sitko: Pamiętam moją rozmowę z Sebastianem Riedlem, a przytaczam go tutaj nie przez przypadek, bo Sebastian napisał słowo wstępne do książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Po opublikowaniu tej książki właściwie mieliśmy taki intensywny rok, wyjeżdżaliśmy na spotkania autorskie i tam spotykaliśmy się właśnie z czytelnikami. To świetna sprawa, bo Sebastian właściwie stojąc na scenie, będąc muzykiem, wydając płytę, on ma stały kontakt ze swoimi odbiorcami, bo ma fanów pod sceną. Natomiast książki wypuszczamy do ludzi, do domów, do ich miejsc ulubionych foteli, do jakiś miejsc, które sprzyjają skupieniu i te książki są kontemplowane w miejscach, do których my jako autorzy w ogóle nie docieramy, nie widzimy swoich odbiorców.

I nagle przychodzą spotkania autorskie, docierają tam ci ludzie, często już po przeczytanej książce i my ich widzimy, my ich poznajemy i to jest fantastyczna rzecz. I to jest rzecz, którą ja niesłychanie sobie cenię. Ta historia Dżemu warta była tego, żeby wydać to w sposób tak niebanalny. Znamy muzykę zespołu, z drugiej strony nie znamy, bo nie wiemy, co stoi za tym zespołem, chociażby w takich bibelotami, które muzycy odnaleźli na potrzeby tworzenia tej książki. Otworzyli swoje szafy, szuflady, odnalazły się rękopisy, odnalazły się zdjęcia z tras koncertowych. My nie znamy ich z hotelu, z trasy, z autokaru, a to wszystko jest i to wszystko z epoki, do której już niestety mamy coraz dalej.

W Jastrzębiu gościła również Magdalena Grzebałkowska autorka bestsellerowych biografii księdza Twardowskiego, Beksińskich, czy Krzysztofa Komedy, zdradziła że w tym roku wyda książkę poświęconą Marii Konopnickiej:

Magdalena Grzebałkowska: Jak mówimy Maria Konopnicka, to mówimy: Rota, krasnoludki, Jagódki… nuda koszmarna. Natomiast Konopnicka nie była ani nudna, ani koszmarna. Była szalenie ludzka i tak naprawdę nic, kompletnie nic o niej nie wiemy. Wyprzedzała swoją epokę. Niesamowita przygoda, odkrycia, zaskoczenia, zdumienia np. powiem tak, że Konopnicka granice przekraczała bardzo często na podrabianym paszporcie. Uwielbiam w ogóle na spotkanie autorskie jeździć. Uwielbiam. Mam wrażenie, że jestem taką wampirzycą, która wysysa energię z ludzi. Nie, strasznie jest fajnie, jak ktoś potem podejdzie, pogada.

Gościem Kulturalnego Open Space w Jastrzębiu Zdroju była także Sylwia Zientek, Anna Ciarkowska, Michał Koterski oraz Łukasz Orbitowski. Zagrała Batna oraz Cumbancheros, wystąpił także Teatr Katarynka. Chcieliśmy stworzyć festiwal literacko-muzyczno-artystyczny – mówi dyrektor jastrzębskiej biblioteki Maria Kucharska:

Maria Kucharska: Jest to możliwość spotkania pisarza bezpośrednio, na żywo, porozmawiania z nim, po spotkaniu. To nie tylko ta literatura, ale teatralne spotkania, warsztaty połączone później z takim dalszym ciągiem, jakby tego spektaklu muzyka, spotkania o muzyce czy Koterski. To spotkanie jego powalało, a jednocześnie bardzo wciągnęło odbiorców i późniejsze rozmowy jeszcze z nim,, zdjęcia – to było takie bardzo życzliwe, bardzo otwarte. Tego się chyba nawet po tym aktorze nasi goście nie spodziewali.

Mimo upalnej pogody jastrzębianie chętnie spędzili weekend w Parku Zdrojowym na atrakcjach Kulturalnego Open Space’a:

Wydarzeniu towarzyszyła Vinyl Giełda, Plener Malarski oraz warsztaty dla najmłodszych. A na miejscu był Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024