Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Kup pan cegłę” – tak zachęcają do wsparcia budowy nowego kościoła. Kupisz?

Facebook Twitter

Świątynia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej powstaje, przypomnijmy, na osiedlu Chabrowa. Jest budowana tylko i wyłącznie z datków przekazywanych przez wiernych. Stąd akcja "Kup pan cegłę", która ma zachęcić do wsparcia budowy nowego kościoła w Rybniku.

Proboszcz nowej parafii, ksiądz Marek Bernacki wpadł na pomysł, by zorganizować akcję mającą pomóc w pozyskaniu kolejnych środków na budowę świątyni:

Akcja zatytułowana „Kup pan cegłę”. Taka cegła kosztuje cztery złote, każdy może ją kupić, ufundować chociażby jedną. Otrzyma w zamian symboliczną pocztówkę przedstawiającą cegłę i w ten sposób stanie się takim konkretnym darczyńcą konkretnej rzeczy dla tego kościoła.

Do tej pory wybudowano już fundamenty kościoła, stoją też kaplica, budynek probostwa i dwie salki katechetyczne. Prace przebiegają zgodnie z planem – dodaje ksiądz Bernacki:

Ten nasz plan był taki dość umowny, ponieważ nie ma sensu czegoś planować, skoro nie wiemy, jakie będziemy mieli możliwości. Tutaj ciągle jestem wdzięczny wszystkim, którzy składają swoje dary materialne czy duchowe. Bo to dzięki ludziom powstaje ten kościół. Ale prace zgodnie z planem, myśmy nie wyznaczyli żadnej daty zakończenia czy wybudowania murów, stąd, tak jak mówię, prace posuwają się proporcjonalnie do możliwości, ale wszystko dzieje się w miarę szybko.

W tym roku mają zostać zabetonowane słupy podtrzymujące konstrukcję dachową, w planach jest także postawienie murów prezbiterium. A kiedy uda się zakończyć całą budowę?

Gdybym miał ów milion, przysłowiowy, to można by postawić kościół w stanie surowym w jeden rok. Ale ponieważ tego miliona nie mam, ewentualnie czekam na dobrodziejów, to budowa może 3, 4 lata potrwać. Dlatego jestem ostrożny w podawaniu terminów, żeby ktoś nie powiedział, że termin został podany, ale go nie dotrzymano. Dlatego dziękuję za to, co już i spokojnie idziemy do przodu.

Z księdzem Markiem Bernackim, proboszczem nowej rybnickiej parafii rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj