Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kurator odznaczona za swoją postawę. W czasie interwencji została uwięziona i grożono jej pozbawieniem życia

Facebook Twitter

Stanęła w obronie innej kobiety i była więziona przez agresora. Po ponad 2 latach został odznaczona przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o Aleksandrę Dyrdę kurator sądową z Cieszyna. W styczniu 2014 roku w czasie wykonywania czynności służbowych przeżyła dramatyczne chwile.

Pojechała na kontrolę do swojego podopiecznego w Ustroniu, w czasie wizyty stanęła po stronie krzywdzonej przez niego partnerki czym naraziła się na agresję 35-latka. Mężczyzna przez ponad godzinę więził w mieszkaniu kurator sądową oraz swoją 40-letnią partnerkę. Groził tasakiem, że je pozabija. Po godzinnych negocjacjach kuratorce sądowej udało się opuścić mieszkanie. 35-latek trafił do aresztu. Teraz dostała Odznakę Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”.

Rzecznik Praw Obywatelskich wręczył Odznakę Honorową

W Sądzie Rejonowym w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Rzecznika Praw Obywatelskich „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” Pani Aleksandrze Dyrdzie. W uroczystościach uczestniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie mł. insp. Krzysztof Herzyk wraz Komendantem Komisariatu Policji w Ustroniu podinsp. Januszem Baszczyńskim.

W siedzibie Sądu Rejonowego w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia przez Rzecznika Praw Obywatelskich Odznaki Honorowej „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” Pani Aleksandrze Dyrdzie.

Aleksandra Dyrda ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Przez 5 lat pełniła funkcję kuratora społecznego w wydziale rodzinnym Sądu Rejonowego Wrocław-Śródmieście. Od 1998 r. pracuje jako kurator zawodowy w Sądzie Rejonowym w Cieszynie w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej dla dorosłych. W 2008 r. została mianowana na stanowisko kuratora specjalisty.

W styczniu 2014 r. w Ustroniu w trakcie wykonywania czynności zawodowych stanęła w obronie bezbronnej kobiety, narażając się na agresję ze strony dozorowanego. Jej profesjonalne działanie zadecydowało o tym, że nie doszło do tragedii. Wtedy 35-latek z Ustronia przez ponad godzinę więził w mieszkaniu kurator sądową oraz jego 40-letnią partnerkę. Mężczyzna z tasakiem w ręku miał grozić kobietom śmiercią. Po godzinnych negocjacjach kuratorce sądowej udało się opuścić mieszkanie. Policjanci zatrzymali agresora. Mężczyzna usłyszał  m.in. zarzuty czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego oraz bezprawnego pozbawienia wolności. Na wniosek policjantów i prokuratora, sąd zastosował wobec 35-latka tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, Prezes Sądu Rejonowego w Cieszynie SSR Piotr Stanclik, Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie mł. insp. Krzysztof Herzyk wraz Komendantem Komisariatu Policji w Ustroniu podinsp. Januszem Baszczyńskim, Dyrektor Zakładu Karnego w Cieszynie mjr Krzysztof Sojka oraz liczne grono kuratorów sądowych.

Podczas uroczystości Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji wraz Komendantem Komisariatu Policji w uznaniu za zaangażowanie w pracę zawodową, wrażliwość na krzywdę oraz chęć niesienia pomocy innym wręczyli list gratulacyjny Pani Aleksandrze Dyrdzie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj