StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

Kuratorium Oświaty apeluje do nauczycieli [WIDEO]

Na niespełna miesiąc przez zapowiadanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajkiem Kuratorium Oświaty apeluje do nauczycieli o odpowiedzialność:

Ten egzamin będą zdawali nie tylko ośmioklasiści, gimnazjalista, czy maturzyści. Ten egzamin będziemy zdawali my wszyscy. Z takiej odpowiedzialności za losy młodego człowieka. Z odpowiedzialności za przyszłość i za to, jak podchodzimy do obowiązków. Prawo do strajku jest prawem zapisanym w ustawie o związkach zawodowych. Nikt tego prawa do strajku nauczycielom nie zabiera.

Jak podkreślała w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Urszula Bauer, dyrektor szkoły może zabezpieczyć przebieg egzaminu nauczycielami spoza szkoły:

Dyrektor szkoły może w sytuacji nagłej, trudnej, losowej zmienić skład zespołu nadzorującego, czyli czuwającego nad przebiegiem egzaminów w danej sali lekcyjnej. Nawet w ostatnim dniu, nawet w dniu egzaminu może się to zadziać. Myślę, że procedury pozwalają na to, żeby tak ukształtować zespół nadzorujący, żeby egzamin się odbył.

W skład zespołu musi wchodzić co najmniej jeden nauczyciel z danej szkoły. Reszta może być spoza. Śląska Kurator Oświaty przyznała że do kuratorium telefonują nauczyciele emeryci, którzy chcą pomóc przy egzaminie gimnazjalnym i ósmoklasistów w czasie planowanego strajku nauczycieli:

Którzy stwierdzili, że jeżeli będzie taka potrzeba, to oni będą się zgłaszać do swoich szkół, żeby uczestniczyć. Zadeklarowali swoją gotowość do pomocy. Dostaliśmy kilka takich telefonów. To jest budujące, że nauczyciele ze starszego pokolenia, już nawet nieuczestniczący bezpośrednio w pracy swojej szkoły, mają poczucie odpowiedzialności, że jest to bardzo ważny moment dla młodych ludzi.

Nieprzeprowadzenie egzamin może skutkować tym ze uczeń może nie skończyć szkoły.
Strajk nauczycieli nie jest jeszcze przesądzony, zdecydują oni w marcowym referendum. Póki co przygotowania do egzaminu gimnazjalnego trwają. Ma się on odbyć od 10 do 12 kwietnia, przystąpi do niego w województwie śląskim 38 tysięcy młodych ludzi. Z kolei egzamin ósmoklasisty między 15 a 17 kwietnia zdawać ma ponad 41 tysięcy uczniów.

Zostaw komentarz