Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląskie Kuratorium Oświaty: Miejsc więcej niż chętnych. Ważne dni dla uczniów

Facebook Twitter

79 tysięcy absolwentów – tyle młodych osób ze śląskich szkół podstawowych i gimnazjów stara się o przyjęcie do publicznych liceów, techników, szkół branżowych I stopnia. Czeka na nich ponad 90 tysięcy miejsc

Śląskie Kuratorium Oświaty przedstawia dane i mówi – nie ma zagrożenia, że miejsc zabraknie. – W niemal wszystkich najbardziej popularnych szkołach przygotowano dwa razy tyle miejsc, co w ubiegłym roku – mówi Radiu 90 Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty. I podaje przykład II Liceum Ogólnokształcącego im. Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Jak dodaje kurator, uczniowie mogli składać podania do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu oddziałów w wielu szkołach, ciągle to jest jednak jeden uczeń, gdy poznamy wyniki naboru, zwolni miejsca w elektronicznym systemie rekrutacji.

Czy mimo zapewnień o wolnych miejscach, podwojony rocznik nie spowoduje, że uczniowie będą uczyli się na dwie zmiany? Kurator oświaty nie wyklucza, że w niektórych placówkach tak się może stać, ale mają być to incydentalne przypadki, a nauka ma być wydłużona maksymalnie o jedną, czy dwie godziny. Teraz przed uczniami ważne dni, jutro, we wtorek 16 lipca ogłoszone zostaną wyniki naboru do szkół.

W tym też dniu – czyli 26 lipca – będzie wiadomo ile i w których szkołach są wolne miejsca. Dzień później wystartuje drugi etap rekrutacji – ale już nieelektroniczny. Dyrektorzy placówek przyjmować będą od uczniów wnioski o przyjęcie do szkół. Ci, którzy nie zdobędą miejsca w pierwszym etapie naboru, będą mogli skorzystać z listy wolnych miejsc, będzie opublikowana w internecie.

Kuratorium przypomina także, że w ciągu siedmiu dni id dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata, bądź kandydat pełnoletni może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. Komisja ma na to pięć dni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023