Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwarantanna a sprawdzian 8-klasisty, co robić?

Facebook Twitter

Przedłużająca się kwarantanna może mocno pokrzyżować plany. Teraz dotyczy to ósmoklasistów, którzy z powodu koronawirusa są zamknięci w swoich domach i nie mogą napisać sprawdzianu na zakończenie podstawówki w terminie. Dodatkowe daty egzaminów wyznaczono między 7 a 9 lipca.

fot.congerdesign/pixabay

Nasza słuchaczka Ewa z Rybnika, mama ósmoklasistki, pyta: co jeśli za trzy tygodnie dalej będą na kwarantannie?

Ja nie wiem, czy się wyrobimy, żeby córka zdawała ten egzamin. Ona musi skończyć 8 klasę i do drugiej szkoły chce iść. Jak będzie taki przypadek, że przekroczymy ten termin egzaminu, to co będzie z moją córką?

To pytanie zadaliśmy w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Czego się dowiedzieliśmy?

Sytuacja tegorocznych ósmoklasistów jest rzeczywiście wyjątkowa. Kwarantanna może trwać dłużej niż pierwotnie zakładano. Dobrze wiemy, że w naszym regionie wiele osób jest zamkniętych w swoich domach przez 6, a nawet 8 tygodni. I wcale nie są to pojedyncze przypadki.

Uczniowie, którzy nie napisali sprawdzianu w głównym terminie, ale też nie pojawią się w szkole w terminie dodatkowym, zostaną z egzaminu zwolnieni. Rodzice muszą napisać w tej sprawie wniosek i przedstawić zaświadczenie, np. decyzję o nałożonej kwarantannie. Wtedy ich rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywać się będzie na podstawie konkursu świadectw. Oceny przeliczane są na punkty. Każda szkoła określa jakie ma wymagania wobec kandydatów. Warto to sprawdzić bezpośrednio w wybranej placówce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021