Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwarantanna? Wyjście z domu tylko na wymaz

Facebook Twitter

Czy osoba objęta kwarantanną może opuścić mieszkanie? Tak, ale pod warunkiem, że udaje się na badanie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Taką informację od Głównego Inspektora Sanitarnego przekazuje wojewoda śląski. Zwolnienie z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny następuje tylko na czas wykonania testu.

Za złamanie kwarantanny domowej może zostać nałożona kara nawet 30 tys. zł. Ale są oczywiście wyjątki. Powodem wyjścia z domu jest, chociażby konieczność udania się do mobilnego punktu pobrań wymazu na zlecone przez sanepid badania.

Powyższe zwolnienie z obowiązku nieopuszczania domu następuje na czas wykonania testu diagnostycznego oraz na czas niezbędny do dojazdu z miejsca obowiązkowej kwarantanny do miejsca wykonania badania i z powrotem. Dojazd może natomiast nastąpić wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca, lub gospodarująca

– czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Pamiętajmy jednak, że chwilowe zwolnienie z kwarantanny nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Nie można go również traktować jako okazję do wyjścia na zakupy.

Dodajmy jeszcze, że dzisiaj (26.05.) rząd poinformował o 4. etapie odmrażania gospodarki. Od soboty zdjęte zostaną limity osób wprowadzone wcześniej w zależności do powierzchni sklepu, podobnie w gastronomii. Od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach. Od 6 czerwca kina, teatry, filharmonie, baseny, siłownie, kluby fitness będą otwarte z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej. Szczegóły tej informacji znajdziecie w materiale: Koronawirus: Rząd ogłosił czwarty etap znoszenia obostrzeń [WIDEO].

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022