Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwiaty na mogile ofiar Marszu Śmierci w Mszanie

Facebook Twitter

Kwiaty na mogile ofiar Marszu Śmierci w Mszanie. W tym tygodniu mija 77 rocznica tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce pod koniec II wojny światowej w naszym regionie. Pamięć o nich kultywowana jest także w Mszanie.

Fot. mszana.ug.gov.pl

W zbiorowej mogile w Mszanie spoczywają 33 ofiary Marszu Śmierci, które nie przeżyły morderczej ewakuacji ze stycznia 1945 roku. Ich ciała mieszkańcy wsi pochowali na tutejszym cmentarzu. Przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Jacek Lachendro i wicedyrektor Andrzej Kacorzyk wraz z Wójtem Gminy Mszana złożyli tu kwiaty i zapalili znicze.

Wszystkich ofiar było znacznie więcej – z 56.000 więźniów, wyprowadzonych z Auschwitz, zginęło – według różnych szacunków – od 9.000 do nawet 15.000. Ich ciała znaczyły szlak tego straszliwego marszu, w wielu miejscowościach znajdują się mogiły ofiar.

Pamięć o tych szczególnych wydarzeniach pielęgnuje wielu pasjonatów historii. Dziewięć lat temu członek radlińskiego oddziału PTTK, Jan Stolarz rozpoczął tradycję Marszów Pamięci. Po jego śmierci, a także na skutek pandemii, wydarzenia te w ostatnich dwóch latach zmieniły nieco formę, nadal jednak są kontynuowane.

Uczestnicy wyruszają z Oświęcimia i pieszo lub samochodami pokonują tę samą trasę, którą przed laty pędzeni byli więźniowie. W tym roku grupka uczestników przyjdzie do Mszany w sobotę, 22 stycznia. W dalszą drogę, do granic z Wodzisławiem, pójdzie z nimi młodzież ze Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Mszanie.

Na Grób Ofiar Marszu Śmierci przyjeżdżają też grupy turystów z Izraela. Wizyty te zostały zapoczątkowane 10 lat temu – w czerwcu 2011 roku ponad 30-osobowa delegacja z Izraela wzięła udział w uroczystości odsłonięcia nowych tablic na grobie. Na podstawie m.in. numerów obozowych udało się ustalić nazwiska kilku pochowanych tu byłych więźniów obozu. Przed pandemią wycieczki z Izraela były częste. Ostatnia duża grupa gościła dwa lata temu, w styczniu 2020 roku, na oficjalnych obchodach 75 rocznicy Marszu Śmierci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022