Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwiecień w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Facebook Twitter

Pokaz oskarowego "Wieloryba", koncert "Muzyka THE BEATLES symfonicznie", koncert zespołu KULT czy Andrzeja Piasecznego, będzie też pokaz spektaklu tanecznego "Na zakręcie". Takie są plany największej sceny w Rybniku, w Teatrze Ziemi Rybnickiej wiele wydarzeń.

teatr ziemi rybnickiej
 • 3.04.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla Seniora: „Wojtyła. Śledztwo”

Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak on. Przez jego cotygodniowe audiencje generalne przewinęło się ponad 18 milionów osób. Czy jednak kryje się coś za publicznym wizerunkiem papieża, co – jakkolwiek ciężko w to uwierzyć – umykało powszechnej świadomości aż do dziś? Jakie było prywatne oblicze najbardziej publicznej postaci świata? Kto oddał nawet swoje życie, aby pontyfikat Jana Pawła II mógł być taki, jakim go pamiętamy – długi i owocny? Czas trwania: 1 godz. 15 min. Reż: José María Zavala. Prod. Hiszpania 2020. Gatunek: Dokumentalny.

 • 3.04.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: „Noc 12 października”

Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może nią okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją. Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa. Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października. Reżyseria – Dominik Moll. Scenariusz – Dominik Moll, Gilles Marchand. Gatunek – dramat, kryminał. Produkcja – Francja, Belgia. Czas trwania – 1 godz. 55 min.

 • 4.04.2023 o godz. 19.00. Abelard Giza – Samertajm. Stand-Up Comedy

Na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej wystąpi Abelard Giza Stand-up z programem „SAMERTAJM”. Wystąpią również – Kuba Śliwka oraz Janusz Pietruszka. Abelard Giza. Urodzony w Gdańsku. Stand-uper, scenarzysta, autor tekstów komediowych. Lider Kabaretu Limo (1999-2014) z którym zdobył liczne nagrody i popularność. Twórca programów stand-upowych „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze”, „Numer 3”, „Piniata”, „Zaodrze” oraz serialu „Kryzys”.

 • 12.04.2023, godz. 18.00. „Na zakręcie”. Spektakl Studia Tańca Vivero

Tytuł spektaklu nie bez kozery nawiązuje do tekstu Agnieszki Osieckiej, ponieważ poszczególne sceny będą opowiadać o różnych życiowych zakrętach jakie na swojej drodze spotyka człowiek. Zresztą ta piękna ballada będzie jednym z wielu utworów, którego ruchowej interpretacji podejmą się tancerze Vivero. Spektakl będzie więc zbiorem tanecznych ballad o tym, że ludzkie życie bardzo rzadko bywa szeroką i równą autostradą do sukcesu a częściej przypomina krętą polną drogę – pełne wybojów, ślepych zaułków i nieoczekiwanych zwrotów. Wchodząc w zakręt często nie wiemy co nas czeka za nim, wiąże się więc z niepewnością i lękiem, ale z drugiej strony z nadzieją i szansą. Poza tym… Przecież życie proste i równe jak stół byłoby zwyczajnie nudne, dlatego może warto polubić swoje życiowe zakręty? Wybierzcie się z nami w niesamowitą podróż przez ruch, światło i dźwięk, drogą pełną zakrętów… W Teatrze Tańca najpiękniejsze jest to, że nie da się go zamknąć w żadną ramę – nie podlega konwenansom ani ograniczeniom. Taniec współczesny to wachlarz nieprzebranych możliwości, form i środków wyrazu a tancerze Vivero niezmiennie od lat eksperymentują, poszukują i odkrywają nowe ścieżki. Zdolni, utytułowani, młodzi ludzie w rękach niebanalnych choreografów i wybitnego mistrza światła scenicznego, to gwarancja prawdziwej uczty dla zmysłów.

 

 • 13.04.2023, godz. 8.15. Mała Akademia Filmowa. Temat zajęć: Gdy świat staje na głowie… Czyli komu potrzebny jest czas na refleksję?

Wykład: Łukasz Tura. Projekcja filmu: „Film Balkonowy” – scenariusz i reżyseria: Paweł Łoziński, gatunek – film dokumentalny, prod. Polska, czas trwania 100 min. Bilety: 15 zł.

 • 15.04.2023, godz. 19.00. Andrzej Piaseczny – Akustycznie

Przed Państwem projekt, ze wszech miar szczególny. Po raz pierwszy, będzie możliwość posłuchania utworów Artysty, w specjalnych, kameralnych warunkach, w wyjątkowych aranżacjach. Będą to szczególne koncerty zapewniające bliską, niemal intymną atmosferę koncertową. W takiej oprawie, największe przeboje Andrzeja, a także wyselekcjonowane przez niego, jego ulubione utwory, będą brzmiały wyjątkowo. Serdecznie zapraszamy na to specjalne, muzyczne wydarzenie! Organizator: Just For Music.

 • 16.04.2023, godz. 16.00. Dwie premiery w jednym czasie: „Kwiatowy Duszek” i „Podgrzybek” w wykonaniu Tatru Igraszki i Teatru Supełek. Klub Kultury Harcówka Teatru Ziemi Rybnickiej, ul. Zakątek 1, Rybnik-Ligota

Organizator: Akademia Teatru i Sztuk Wrażliwych Rybnik

 • 16.04.2023 godz.19.00. Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song / „Alleluja”. Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena

Ballada, którą nasze dzieci doskonale znają ze „Shreka”, wcześniej podzieliła los wielu niekwestionowanych arcydzieł świata: początkowo ją odrzucono, a teraz jest znana na całym świecie. Ten kinowy dokument muzyczny opowiada nie tylko historię samego Leonarda Cohena, kanadyjskiego poety i barda, ale przede wszystkim jego chyba najbardziej znanego utworu: „Hallelujah”. Skomplikowane dzieje tej ballady zainteresują na pewno polskich fanów i fanki Cohena. W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały, w tym nagrania, wywiady, notatki, pamiętniki. Udokumentowano też cały proces tworzenia „Hallelujah”. Pokazano drogę, jaką przebył ten utwór, by stać się obecnie kultową kompozycją. Podczas seansu usłyszymy wiele różnych wykonań „Hallelujah”. Udajmy się razem w poetycko-muzyczną podróż po świecie Leonarda Cohena i jego ballady „Hallelujah”! Reżyseria: Dayna Goldfine i Dan Geller. Występują: Leonard Cohen, Jeff Buckley, John Cale, Brandi Carlile, Eric Church, Judy Collins, Bob Dylan, Sharon Robinson, Rufus Wainwright. Czas trwania: 115 minut. Polskie napisy. Patronem kinowych seansów filmu w Polsce jest SONY MUSIC POLAND. Na seanse zaprasza RMF CLASSIC – Najpiękniejsza Muzyka Filmowa. Bilety: 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu projekcji „Klasa sama w sobie. To wielki, symfoniczny dokument” – Joe Morgenstern z „The Wall Street Journal”

 • 17.04.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla Seniora: „Wieloryb”

Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie. Czas trwania: 1 godz. 57 min. Reż: Darren Aronofsky. Prod. USA 2023. Gatunek: dramat. Obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Samantha Morton, Hong Chau, Ty Simpkins.

 • 17.04.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: Duchy Inisherin

Duchy Inisherin” to opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu… Scenariusz i reżyseria – Martin McDonagh. Gatunek – dramat, komedia. Produkcja – Irlandia, USA, Wielka Brytania. Czas trwania – 1 godz. 54 min.

 • 18.04.2023, godz. 18.00. Wernisaż dwóch wystaw: „Satyra codzienności oraz „Topnienie lodowców”

Wernisaż dwóch wystaw: „SATYRA CODZIENNOŚCI” – wystawa akwareli Barbary Kowalczyk w Galerii Sztuki oraz „TOPNIENIE LODOWCÓW” – wystawa malarstwa Małgorzaty Hanslik w Galerii Oblicza. Wystawy można odwiedzać do 29.05.2023. Wstęp wolny.

 • 21.04.2023, godz.18.00. Kabaret Nowaki – Za granicą żartu

Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę. Za granicą żartu to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.

 • 22.04.2023, godz. 18.00. „Znaczek miłości”. Doskonała komedia z czasów PRL-u w doborowej obsadzie!

Pełen najlepszego humoru spektakl w duchu Stanisława Barei. Do Muzeum Znaczka Pocztowego w niewielkim miasteczku na zachodzie Polski, przyjeżdża nieznany nikomu mężczyzna podający się za przedstawiciela Rady Narodowej. Jego pojawienie się związane jest z wizytą Fidela Castro w Polsce, która miała miejsce w1972 roku. Znakomita zabawa, wyjątkowe role i kryminalny wątek w tle gwarantują niezapomniany wieczór teatralny. Oryginalne rekwizyty z lat 70- tych i kostiumy stylizowane na czasy Gierka dopełniają smaku tego przedstawienia. Znakomita obsada: Joanna KUROWSKA, Dorota CHOTECKA, Martyna KLISZEWSKA, Lesław ŻUREK, Jakub PRZEBINDOWSKI. Czas trwania: ok. 125 minut z przerwą.

mat.prasowe

 • 23.04.2023, godz. 19.30. Koncert „Muzyka THE BEATLES symfonicznie”.

The Beatles – ta wielka czwórka z Liverpoolu zdobywała swego szturmem czasu listy przebojów na całym świecie. Ich nieśmiertelne utwory, które zawładnęły sercami fanów są w czołówce największych hitów po dziś dzień. Znana polskiej publiczności z projektu Queen Symfonicznie, orkiestra Alla Vienna, która przez ostatnie 10 lat zagrała ponad 300 koncertów, we wszystkich większych miastach Polski i zgromadziła ponad 200 tysięczną widownię, postanowiła podzielić się swoją drugą największą fascynacją – zespołem The Beatles i zaprezentować widowni unikatowe symfoniczne aranżacje piosenek Beatlesów. Wśród lubianych przez wszystkich utworów (Hey Jude, Yesterday, Let it Be, All You Need Is Love, She Loves You) znajdą się również niezwykłe adaptacje tych mniej znanych (Because, Penny Lane, The End) jak i solowe kompozycje Paula, czy Johna (Live And Let Die, Imagine), Janek Niedźwiecki i „spółka” są gwarantem niezwykłej oprawy muzycznej a przede wszystkim wspaniałych emocji i doznań, doskonała zabawa gwarantowana!. Po raz pierwszy w Rybniku. Bilety dostępne w sieciach ebilet.pl, kupbilecik.pl, ticketmaster.pl, eventim.pl | Strona zespołu: https://www.facebook.com/thebeatlessymfonicznie Po doskonale przyjętym koncercie premierowym w łódzkiej Wytwórni, muzycy ruszają w trasę, która obejmie kilkanaście największych miast.

 • 24.04.2023, godz. 13.00. Kino nie tylko dla Seniora: „Nakręcony tata”

Komediowa opowieść o rodzinie, której życie wywraca do góry nogami niespodziewana popularność ojca w mediach społecznościowych. Ben, niespełniony komik, obecnie montażysta reality TV, pogrąża się w kryzysie wieku średniego i poczuciu odcięcia od rodziny. Umieszczane w internecie filmiki z jego komediowymi występami nie cieszą się popularnością – do czasu, aż syn nagrywa go próbującego nieudolnie naprawić… spłuczkę sedesową. Dziesięciolatek wrzuca film do sieci, a ten momentalnie staje się viralem i rozpoczyna karierę Bena w mediach społecznościowych. Czy popularność i sukces pozwoli Benowi odzyskać szczęście i rodzinę? A może – co podpowiada mu młody współpracownik – recepty na udane życie powinien poszukać w Biblii? Przyjemna i zabawna komedia familijna o tacie, który próbuje coś zmienić w swoim życiu, o rodzinie, która odbudowuje relacje, roli mediów społecznościowych, a nade wszystko o Słowie Bożym, w którym zawsze warto szukać natchnienia i rozwiązania problemów. Czas trwania: 1 godz. 37 min. Reż: Brad J. Silverman. Prod. USA 2020. Gatunek: komedia obyczajowa. Obsada: Michael Jr., Chonda Pierce, James Denton.

 • 24.04.2023, godz. 19.00. DKF Ekran: Blisko

Zmysłowa opowieść o przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców. 13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela. Reżyseria – Lukas Dhont. Scenariusz – Angelo Tijssens, Lukas Dhont. Gatunek – dramat. Produkcja – Belgia, Holandia, Francja. Czas trwania – 1 godz. 45 min.

 • 29.04.2023, godz.19.00. Koncert zespołu KULT – Akustik

Trasa Kult Akustik 2023: 16 akustycznych koncertów w 13 polskich miastach! KULT ogłosił terminy trasy Kult Akustik 2023! Zespół po raz kolejny zabierze swoich fanów w niezwykłą muzyczną podróż, podczas której zaprezentuje swoje największe przeboje, w wersji akustycznej. KULT powstał ponad 40 lat temu w Warszawie. Jego założycielami są wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Pierwszy skład uzupełnili gitarzysta Tadeusz Bagan i perkusista Darek Gierszewski. Zespół zadebiutował na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Od tamtego momentu grupa nie traci na popularności, nieustannie koncertując oraz wydając nowe albumy. Od lat stałym elementem koncertowego harmonogramu zespołu jest trasa Kult Akustik, odbywająca się w pierwszej połowie roku. Obejmujący kilkanaście największych polskich miast, cykl koncertów “bez prądu” to już prawdziwa tradycja, corocznie celebrowana przez dziesiątki tysięcy fanów z całego kraju. Stałym punktem na mapie tego wyjątkowego tournée jest m.in. warszawska Stodoła, w której zespół corocznie gra “bez prądu” aż czterokrotnie, wypełniając klub po brzegi. Nie inaczej będzie także w 2023 roku! Obecny skład KULTU zasilają: Kazik Staszewski (wokal), Wojciech Jabłoński (gitara), Piotr Morawiec (gitara), Ireneusz Wereński (bas), Tomasz Goehs (perkusja), Konrad Wantrych (klawisze), Janusz Zdunek (trąbka), Mariusz Godzina (saksofony) oraz Jarosław Ważny (puzon). W koncertach akustycznych corocznie biorą udział także wyjątkowi goście specjalni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024