StartWiadomości Wiadomości dnia

Łąki i dzikie trawniki. Jastrzębie- Zdrój ma być bardziej zielone

Mówi zastępca prezydenta Jastrzębia, Robert Cichowicz:

Bazujemy na podstawie długoletniej umowy zawartej z kontrahentami, mamy dwie strefy. Jedna strefa powinna być koszona trzy razy w roku, raz tylko kosiliśmy w tym roku. Druga strefa miała być koszona osiem razy, a wykosiliśmy trawę jedynie dwukrotnie. Też staramy się obserwować i patrzeć, jakie są efekty tego koszenia. Natomiast w przyszłym roku będziemy już starali się podpisać nową umowę, która będzie ograniczała ilość wykoszonych terenów, żeby dostosować do potrzeb, oczywiście w tych miejscach gdzie nie będzie zagrażało bezpieczeństwu drogowemu i dla mieszkańców, będzie ta liczba ograniczona.

Miasto chce, by trawniki były zielone, dobrze utrzymane i by tam gdzie tylko to możliwe powstały łąki pełne kwiatów. Gdzie?

Jesteśmy ograniczeni trochę terenem, całe miasto Jastrzębie- Zdrój to nie tylko własność miasta, też własność członków spółdzielni, własność prywatna, natomiast tam gdzie będziemy mogli wykorzystać połeć ziemi, będziemy starać się zastosować nasadzenia drzew i krzewów poza strefą centrum. Wydaje nam się, że poprzez te działania związane z dodatkowymi nasadzeniami i urozmaiceniem, to będzie jeszcze bardziej atrakcyjne, i dla mieszkańców i dla przyjezdnych z zewnątrz.

Jakie będą wyglądały nowe łąki? Jakie kwiaty się tam pojawią? Posłuchaj:

Naturalne łąki mają stać się także przyjaznym środowiskiem dla miejskich owadów. W przyszłym roku miasto ogłosi przetarg na utrzymanie terenów zielonych. Kolejną zmianą mającą przyczynić się do poprawy sytuacji przyrodniczej w Jastrzębiu będzie także zmiana w okresie zimowym. Chodniki zamiast solą będą posypywane wyłącznie piaskiem.

Zostaw komentarz