Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lalki z całego świata w raciborskim muzeum [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Archeologom nie udało się ustalić kto i kiedy zrobił pierwszą lalkę. Figurki, przypominające zabawki odnajdywano już w grobach starożytnych.

Wtedy były to jednak obiekty kultu. Lalka służąca do zabawy pojawiła się dopiero w XVI wieku. Ponad 250 z całego świata można oglądać na wystawie w raciborskim muzeum. Zostały wypożyczone z muzeum w Pilźnie:

Mamy tutaj reprezentacje praktycznie każdego kontynentu. Najwięcej jest europejskich, oczywiście polskie, niemieckie, francuskie, włoskie, z Bułgarii laleczki, Węgier, Słowacji. Mamy też lalki z takich egzotycznych krajów azjatyckich. Jeżeli ktoś chce zobaczyć lalki z Tajlandii, Indonezji, Chin, Japonii. One są zupełnie inne niż te nasze europejskie, to też to można to uczynić na wystawie u nas. Poza tym mamy też Amerykę Północną i Południową. Jest co oglądać. Zazwyczaj są to lalki, które reprezentują kulturę danego narodu. One są prawie wszystkie w strojach ludowych, narodowych. Tutaj nie tylko cieszymy oko, ale poszerzamy wiedzę na temat kultury, folkloru danej narodowości.

– mówi Iwona Mogielnicka z raciborskiego muzeum.

Która z lalek jest najstarsza?

Jest jedna lalka antyczna. To jest marionetka wśród tych indonezyjskich. Lalki są bardzo różnorodne, Mamy wykonane z różnych materiałów. Mamy tutaj drewniane, szmaciane są lalki zrobione z kości bawołu, papieru, liści, lusterek. Wyjątkowe są marionetki zawieszone na ścianie. One pochodzą głównie z Indonezji i Tajlandii a najstarsza to jest właśnie ta antyczna marionetka. Myślę, że będzie to przełom 19 i 20 wieku. Generalnie wszystkie są z połowy 20 wieku.

Wystawa będzie gościć w Raciborzu do 29 marca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021