Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łapią deszczówkę z cieszyńskich bloków. Ekologiczny pomysł na wykorzystywanie wody

Facebook Twitter

Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar – oceniają przedstawiciele Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW. Wodę należy oszczędzać, a tę deszczową - gromadzić. Robią to w Cieszynie.

Nawet dzięki niewielkim zbiornikom, które potrafią zmagazynować deszczówkę, możemy bez używania wody z sieci podlewać nasze grządki. Łapać wodę spadającą z chmur mogą nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. W Cieszynie zbiorniki na wodę ustawiono także przy blokach.

Część budynków ma wewnątrz budynku rury spustowe, ale przy niektórych blokach udało się zamontować te zbiorniki

– mówi Elżbieta Popek zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”.

Elżbieta Popek: Tam, gdzie było to możliwe, więc właśnie w ramach tego projektu zamontowaliśmy takie zbiorniki na wodę deszczową, którą nasi mieszkańcy będą mogli wykorzystać do podlewania czy to własnych kwiatów na balkonach, czy to rabatek. Spółdzielnia tez bardzo stara się upiększać nasze osiedla. Powstają klomby, rabaty i z tej wody również będziemy mogli korzystać, żeby te klomby nam pięknie rosły i kwitły.

Teraz trzeba czekać na deszcze, które uzupełnią zbiorniki. Później będzie można z nich czerpać wodę.

Elżbieta Popek: Jest kranik spustowy, mieszkańcy wiedzą. Była również akacja informacyjna w siedzibie naszego Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji były przeprowadzone warsztaty dla dzieci i seniorów. Wzięło w nich udział około 60 osób, gdzie ta idea była rozpropagowana. Dzieciaki zapoznawaliśmy, jaki jest cel, do czego ta woda służy, ile można jej zaoszczędzić.

Na razie zbiorniki o pojemności 310 litrów pojawiły się przy 11 blokach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022