Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Las w słoiku, bębniarze i spacery – czyli Industriada w Czerwionce-Leszczynach [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Miała być w czerwcu, ale z powodu pandemii przesunięto ją na wrzesień. W kilkudziesięciu miejscach województwa śląskiego odbywała się w minioną sobotę Industriada. To święto Szlaku Zabytków Techniki. Jednym z takich miejsc w naszym regionie była m.in. Czerwionka – Leszczyny.

Tutaj w programie znalazło się m.in. spacer po zabytkowym osiedlu familoków i wiele animacji związanymi z przyrodą i ekologią. Widowiskowy był przemarsz przez osiedle grupy teatralnej wraz z bębniarzami.

Chwalimy się naszymi zabytkowymi familokami. W ostatnim czasie kolejne domy przejdą gruntowną modernizację, chcemy przywrócić im piękno, dać mieszkańcom dobre miejsce do mieszkania, a turystom wspaniałe miejsce do zwiedzania

– mówi burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski.

Nasze familoki są w obszarze 36 obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Cieszymy się, że jesteśmy w ekskluzywnym gronie. To powód do dumy, ale jednocześnie zobowiązanie, ponieważ chcemy zachować od zapomnienia to wszystko, co związane jest z górnictwem, w tym konkretnym przypadku to wspaniałe osiedle cecha charakterystyczna blisko 100 budynków, każdy od siebie różny.

Były warsztaty dla najmłodszych z malowania kamyków, ale i tworzenia soli do kąpieli z naturalnych składników a sporo osób wybrało warsztaty z tworzenia lasu w słoiku. Z tej propozycji skorzystały Magda i Natalia, które do Czerwionki przyjechały z Bielska – Białej.

Zrobiłyśmy to z kamieni, mchu, ziemi szyszek i innych dodatków. Wrzos i inne rośliny, trociny, wszystko razem przez swoje kolory stanowi ładną kompozycję (…)

Można było także wykonać własnoręcznie wianek na głowę z przeróżnych roślin.

Mimo jesieni mamy jeszcze spory wybór

– przyznaje Martyna Jasiek z Czerwionki-Leszczyn.

To co daje nam natura, to co jest sezonowe(…) można dołożyć liść klonu, dębu, wygląda to równie pięknie.  Więcej gałązek, jest to bardziej takie jesienne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj