Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lasy suche jak pieprz. Uważajmy!

Facebook Twitter

Nie tylko koronawirus jest teraz problemem. Dużym zagrożeniem jest panująca susza.

Sytuacja w lasach jest dramatyczna. 3. stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje już od kilku tygodni. Mówi Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie:

Niestety, mamy powtórkę z przeszłości. Wilgotność ściółki spadła poniżej 10% i w lasach sytuacja  pod względem pożarowym jest katastrofalna. Standardowo działamy, czyli obsadzone są wieże przeciwpożarowe, pełnimy dyżury przeciwpożarowe od godziny 9 do zmroku i zachowujemy szczególną ostrożność.

Leśnicy apelują do wszystkich odwiedzających lasy o ostrożność:

Chciałbym również zaapelować do wszystkich turystów, naszych gości, którzy po zniesieniu wstępu teraz bardzo chętnie odwiedzają lasy, o zachowanie szczególnej ostrożności o z ogniem. Najlepiej w ogóle go nie używać w lesie, to byłoby najlepsze rozwiązanie. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie chcą być w lesie, potrzebują tego i trzeba do tego lasu iść, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, odpocząć od trosk dnia codziennego, ale jednocześnie pamiętajmy, że jest bardzo sucho i może dojść do pożaru.

Niezrozumiałe wciąż i bardzo niebezpieczne jest wypalanie traw, choć zakazane przez prawo.

Nie powinno się tego robić

– dodaje Tomasz Pacia:

Z kilku względów. Jeden główny to jest wzgląd przeciwpożarowy. Takie wypalanie łąk może przenieść się do lasu i może dojść do katastrofy. Musimy pamiętać, że podczas tego wypalania zabiciu ulega życie biologiczne w tych trawach. Tak jest mnóstwo organizmów, mniejszych i większych. Różne małe ssaki, ale i owady i to wszystko ulega zabiciu. Ze względów biologicznych, przyrodniczych ten zabieg naprawdę nie powinien być wykonywany.

Statystyki mówią, że to właśnie ludzie najczęściej przyczyniają się do pojawienia się ognia w lasach. Ale Tomasz Pacia równocześnie podkreśla, że turyści często są właśnie tymi osobami, które alarmują leśników o pożarze w lesie, dzięki czemu mogą szybko interweniować. W tej sytuacji ich pomoc jest nieoceniona.

W ubiegłym roku pokazywaliśmy Wam jak działa system ochrony przeciwpożarowej na filmie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021