Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lasy suche jak pieprz. Uważajmy!

Facebook Twitter

Nie tylko koronawirus jest teraz problemem. Dużym zagrożeniem jest panująca susza.

wypalanie traw
fot. arc Radio 90

Sytuacja w lasach jest dramatyczna. 3. stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje już od kilku tygodni. Mówi Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie:

Niestety, mamy powtórkę z przeszłości. Wilgotność ściółki spadła poniżej 10% i w lasach sytuacja  pod względem pożarowym jest katastrofalna. Standardowo działamy, czyli obsadzone są wieże przeciwpożarowe, pełnimy dyżury przeciwpożarowe od godziny 9 do zmroku i zachowujemy szczególną ostrożność.

Leśnicy apelują do wszystkich odwiedzających lasy o ostrożność:

Chciałbym również zaapelować do wszystkich turystów, naszych gości, którzy po zniesieniu wstępu teraz bardzo chętnie odwiedzają lasy, o zachowanie szczególnej ostrożności o z ogniem. Najlepiej w ogóle go nie używać w lesie, to byłoby najlepsze rozwiązanie. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie chcą być w lesie, potrzebują tego i trzeba do tego lasu iść, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, odpocząć od trosk dnia codziennego, ale jednocześnie pamiętajmy, że jest bardzo sucho i może dojść do pożaru.

Niezrozumiałe wciąż i bardzo niebezpieczne jest wypalanie traw, choć zakazane przez prawo.

Nie powinno się tego robić

– dodaje Tomasz Pacia:

Z kilku względów. Jeden główny to jest wzgląd przeciwpożarowy. Takie wypalanie łąk może przenieść się do lasu i może dojść do katastrofy. Musimy pamiętać, że podczas tego wypalania zabiciu ulega życie biologiczne w tych trawach. Tak jest mnóstwo organizmów, mniejszych i większych. Różne małe ssaki, ale i owady i to wszystko ulega zabiciu. Ze względów biologicznych, przyrodniczych ten zabieg naprawdę nie powinien być wykonywany.

Statystyki mówią, że to właśnie ludzie najczęściej przyczyniają się do pojawienia się ognia w lasach. Ale Tomasz Pacia równocześnie podkreśla, że turyści często są właśnie tymi osobami, które alarmują leśników o pożarze w lesie, dzięki czemu mogą szybko interweniować. W tej sytuacji ich pomoc jest nieoceniona.

W ubiegłym roku pokazywaliśmy Wam jak działa system ochrony przeciwpożarowej na filmie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj