Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Latające kleszcze? Nie! Strzyżaki

Facebook Twitter

Lasy Państwowe ostrzegają przed owadami potocznie zwanymi - latającymi kleszczami. Mowa tu jednak o strzyżakach jelenich, czyli owadach z gatunku rodziny narzępikowatych. Czy jest się czego bać? Sprawę wyjaśnia specjalista.

Mówi dr Jarosław Pacoń z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

One były od zawsze, na początku był jeden gatunek, dokładnie nazywa się Lipoptena cervi, który występował lipiec, sierpień, wrzesień. Dotarł do nas gatunek syberyjski, Lipoptena fortisetosa, który występuje od czerwca do listopada nawet. Po prostu jest bardziej odporny na niskie temperatury, w tej chwili się bardzo dobrze czują, przy takiej temperaturze- no w nocy powiedzmy 10 stopni, w dzień 20- latają i szukają sobie swoich żywicieli.

Co istotne strzyżak jeleni nie jest kleszczem i nie powinniśmy ich tak potocznie nazywać. Pasożytuje on głównie na sarnach, jeleniach czy łosiach.

Taki owad przylatuje do takiego żywiciela, ląduje, wchodzi w sierść, on spaceruje, chodzi po samej skórze i przy tym wyłamuje, albo wyciera sobie skrzydełka. Jak on już raz wyląduje na jeleniu, to już z niego nie odleci. Albo w powietrzu, albo na takim żywicielu następuje zapłodnienia, samica może po pewnym czasie rodzić żywe larwy- nie składają jaj, rodzą żywe larwy- te larwy są już do tego stopnia rozwinięte, że po kilkunastu, kilkudziesięciu godzinach rozwijają się w poczwarki i albo larwy odpadają, albo poczwarki odpadają i dalszy rozwój odbywa się na glebie.

www.facebook.com/LasyPanstwowe

Czy może nam coś grozić ze strony strzyżaka?

Człowiek jest żywicielem przypadkowym, normalnie samica czy ten owad, który ląduje na żywicielu, pobiera duże ilości krwi, krew jest samicy potrzebna do wytwarzania poczwarek. Natomiast stwierdzono, że u człowieka on nagryzie, pobierze krew, ale nie pobiera tej krwi w tak dużej ilości (…). W człowieka ten aparat gębowy strzyżaka uszkadza skórę, powoduje miejscowe stany zapalne, dochodzi do świądu, do pieczenia.

A ile czasu taka rana po ugryzieniu strzyżaka może się goić? Posłuchaj:

Sama rana to jedno, a czy strzyżak może nas czymś zarazić?

Mogą mieć w śliniankach, w przewodzie pokarmowym drobnoustroje, np. berelię,  powodującą boreliozę, tak jak kleszcze i anaplazmę. Anaplazma jest przede wszystkim groźna dla zwierząt, u ludzi są spotykane pojedyncze przypadki zarażenia, ale literatura nie podaje, nie opisuje przypadków zarażenia, którą z tych chorób człowieka. Nie ma potwierdzenia w tej chwili, że one mogą zarażać  człowieka różnymi chorobami.

W jaki sposób w tym razie możemy uniknąć kontaktu z tymi owadami, oprócz używania środków, które teoretycznie powinny je odstraszyć?

Jeżeli wybieramy się jeszcze w najbliższy weekend na grzyby czy po prostu spacer, pamiętajmy o takim podstawowym zabezpieczeniu naszego ciała przed owadami!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj