Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Latarnie znów będą oświetlały nocą ulice w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

W maju miasto, szukając oszczędności w związku z pandemią i trudną sytuacją finansową, zdecydowało o wyłączeniu latarni na ulicach Jastrzębia. Wzbudziło to ogromne protesty mieszkańców, którzy pisali maile, dzwonili a nawet zbierali podpisy pod petycją o przywrócenie nocnego oświetlenia.

fot. A.Czarnocka-Kanik/ jastrzebie.pl

Ta decyzja była trudna, ale musieliśmy ją wtedy podjąć

– mówi prezydent Jastrzębia- Zdroju, Anna Hetman:

My musieliśmy o tym zdecydować w maju, kiedy napływały do nas bardzo niepokojące informacje o finansach naszego miasta. Wiedzieliśmy już wtedy, że za pierwszy kwartał tego roku będziemy mieli mniejsze dochody z PIT-u, ale też wiedzieliśmy o 12 milionach, które musimy zwrócić z PIT-u plus 8 milionów, które nie otrzymamy z PIT-u, to było już 20 milionów, które nas poważnie zaniepokoiły. To powodowałoby brak możliwości realizacji wielu zadań, w związku z tym taka decyzja o wyłączeniu oświetlenia na czas nocy, została podjęta.

Jednak po protestach mieszkańców miasto zdecydowało, że latarnie znów zostaną włączone i będą oświetlały ulice:

W tej chwili już mamy więcej informacji, takich dotyczących finansów i sytuacji na najbliższe miesiące, w związku z tym podjęliśmy decyzję, o przywróceniu oświetlenia całonocnego, ale na tę decyzję wpływ miał też taki oddźwięk społeczny i głosy mieszkańców, którzy byli zaniepokojeni, obawiali się, że to może wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców.

W związku z pandemią miasto musiało zrezygnować także z innych zadań, samo zrezygnowanie z latarni nocą miało dać niewielkie oszczędności:

W granicach 20 tysięcy miesięcznie, w kontekście całego budżetu nie jest to ogromna kwota, ale z różnych źródeł i zadani nierealizowanych mamy nadzieję, że uda nam się koło 3 milionów zaoszczędzić. W sumie daje to jakąś kwotę ogólną, która pozwoli nam na to, by pozostałe zadania realizować (…).

Przypomnijmy raz jeszcze, to są ostatnie, ciemne noce na ulicach w Jastrzębiu.

Przywracanie oświetlenia już się rozpoczęło. Przeprogramowywanie 238 szaf oświetlenia ulicznego potrwa tydzień. A to oznacza, że przyszłym tygodniu znów wszystkie jastrzębskie ulice będą oświetlone.

– informują urzędnicy na jastrzebie.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj