Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Latynoska muzyka, majańskie fiesty, kawa i jadalne mrówki. Latynoski Wieczór Sztuk w Chwałowicach

Facebook Twitter

Latynoski Wieczór Sztuk w Domu Kultury Chwałowice startuje w piątek (6.03.) o godzinie 18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Majańskie fiesty - fot. Julia Zabrodzka

W programie:

  • Recital wokalny Magdaleny Lechowskiej z zespołem.
  • Wernisaż wystawy fotografii Julii Zabrodzkiej pt. „Niecodzienność. Majańskie fiesty”.
  • Wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Giesek pt. „Koloryt tropiku”.
  • Degustacja kolumbijskiej kawy i jadalnych mrówek.

Wystawy czynne do 30.04.2020 r.

Magdalena Lechowska – Polka o latynoskiej duszy. Urodziła się w Krakowie, ale dorastała w egzotycznej Kolumbii chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską. To jedyna polska wokalistka mająca w swoim repertuarze takie gatunki jak: flamenco, tango argentyńskie, salsę, rancherę, bolera, cumbię i muzykę andyjską.

fot. z arch. Magdalena Lechowska

Magdalena występuje solo jak i z zespołem, którego muzyka oddaje wiernie tzw. „sabor latino”, ducha i klimat magicznej Kuby, Meksyku czy Kolumbii. Charyzmatyczny i pełen słońca wokal Magdaleny, wyśmienita gra na gitarze Karola Macha, energiczna gra na bongosach Patryka Zakrzewskiego i liryczne brzmienie trąbki Dominika Borka sprawiają, że słuchacze w pełni czują niepowtarzalny latynoski klimat. Zespół wykonuje m. in. znane wszystkim piosenki Buena Vista Social Club: „Cuarto de Tula”, „Veinte años” i światowe przeboje takie jak: „Guantanamera” i „Besame Mucho”. Magdalena Lechowska śpiewa kolumbijską cumbię, ale też kolumbijskie hity Shakiry czy Juanes. Strona artystki: www.magdalenalechowska.pl. Jest też autorką filmu „Poznaj moją Kolumbię”:

 

Julia Zabrodzka – z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Na stałe związana z miesięcznikiem „Podróże”. Jej zdjęcia i teksty ukazały się także w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Pismo”, „Polityka”, „Znak”, „Esquire”, a także w The Guardian Picture Essay. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Leica Street Photo”, „Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej i „Grand Press Photo”. Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok.

Majańskie fiesty – fot. Julia Zabrodzka

„KOLORYT TROPIKU” – obrazy zainspirowane rozkosznymi pejzażami Ameryki Południowej. Na wystawie zobaczymy m. in. obrazy w technice akryl na płótnie: „Nocna kąpiel w turkusowej lagunie”, „Serenada dla jaguara”, „Dar dla Pachamamy”, „Palo Quemao”, „Rumba w dżungli”. To feeria barw, niezwykłe kształty, szalone pejzaże, tryskające szaloną energią i kolorem. Idea obrazów formuje się gdzieś na styku skomplikowanej, wielowymiarowej kompozycji i sztuki naiwnej. Lata spędzone w Kolumbii przybliżyły artystkę do prymitywizmu południowoamerykańskiego, który z powodzeniem przenosi na swoje płótna. Jest tutaj fascynacja przyrodą, naturą i miejscem człowieka w świecie. Z zurbanizowanej aż do bólu rzeczywistości Giesek wyciąga instynkty i czystość rodzącą się w kontakcie z tym, co prawdziwe i szczere. Oto sztuka, która wyrywa się tradycyjnej, europejskiej percepcji i wkracza w świat dziki, namiętny i pozbawiony piętna cynicznego intelektualizmu.

Palo Quemao – mal. Magdalena Giesek

Magdalena Giesek – urodzona w Gdańsku w 1979 r. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją pasję do malarstwa odkryła podczas pobytu w Ameryce Południowej w 2002 r. Rozkoszne pejzaże i egzotyczne kształty otworzyły ją na kolor, który stał się jej ulubioną formą wyrazu artystycznego. Poszukiwanie nowych inspiracji zaprowadziły ją do Hiszpanii w 2005 roku, gdzie rozwinęła technikę i formy ekspresji. Jej styl odzwierciedla różnorakie sposoby komunikacji m. in. prymitywizm latynoamerykański, bowiem artystka przede wszystkim poszukuje bezpośredniego dialogu z odbiorcą, gdzie kluczową rolę w wyrazie odgrywa kolor, bez zbędnych podtekstów i zdobników. Jej prace były wystawiane w Hiszpanii. Włoszech, Niemczech, Polsce, Japonii i Kolumbii. Warto także nadmienić, że jej obraz pt. „Ojo Felino” został nagrodzony na konkursie malarskim, zorganizowanym przez Urząd Miasta w Totanie (Hiszpania). Magdalena Giesek była dwukrotną stypendystką Fundacji dla Artystów, założoną przez Lucasa Karrvaza. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Twórczością zachwycili się m.in. Joe Manganiello i Sofia Vergara, aktorska para z Hollywood.

Serenada dla jaguara – mal. Magdalena Giesek

Kawa kolumbijska należy do czołówki sprzedawanych kaw na świecie, a sama Kolumbia, to prawdziwy tygrys w jej produkcji. Tereny, na których leży Kolumbia to idealne miejsce do uprawy kawowców: stała temperatura w ciągu roku, 17 – 23 st. C, nasłonecznione stoki pogórza Andów, wysokie na 1200 – 1800 m i doskonałe gleby z domieszką pyłów wulkanicznych. Hormigas Culonas (tłum. Mrówki dupiaste) to najbardziej znane owady w kolumbijskiej kuchni. Pochodzą z regionu Santander położonego w północno-wschodniej części Kolumbii. Te jadalne owady, należą do rodziny mrówek zbierających liście i spotykane są wyłącznie na kontynencie amerykańskim, od Argentyny, po południową granicę Stanów Zjednoczonych. Mrówki z Santander odkryte zostały ponad 500 lat temu przez Indian Guanes zamieszkujących te tereny.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023