Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ławeczka z figurą Bimlera w Żorach. Rzeźb ma być więcej

Facebook Twitter

„Ławeczka Bimlera” stanie przy ulicy Klimka w Żorach, dedykowana uznanemu żorskiemu malarzowi, Fryderykowi Bimlerowi, ma być pierwszą z rzeźb zwykłych mieszkańców, rzemieślników czy artystów, jakie mają być ozdobą Starego Miasta. 

Ławeczka z figurą Bimlera w Żorach
Fot. zory.pl

Ławeczka z figurą Bimlera w Żorach

„Ławeczka Bimlera” stanie przy Klimka nieprzypadkowo, bo ta lokalizacja nawiązuje do namalowanego przez Fryderyka Bimlera obrazu kościoła pw. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach. Jak tłumaczą w Urzędzie Miasta, ta ławeczka ma być pierwszym krokiem, do realizacji planu, zakładającego wprowadzenie w przestrzeń starego miasta rzeźb, które pokazywać będą postaci zwykłych mieszkańców, rzemieślników i artystów, którzy nadali temu miejscu charakter i dzięki którym może ono nadal inspirować.

Gdzie jeszcze przysiadły figury znanych postaci?

Ławeczkę z bohaterem z Szerokiej Henrykiem Sławikiem mają w Jastrzębiu, drewniane miejskie ławeczki są w Wodzisławiu, czy w Goleszowie, w tej miejscowości odsłonięto ją z okazji 800-lecia gminy. Podobne ławki z figurami są też dalej, np. w Częstochowie, można usiąść przy poetce Halinie Poświatowskiej czy aktorze Marku Perepeczko.

Prof. Fryderyk Bimler

Prof. Fryderyk Bimler urodził się w Żorach 22 sierpnia 1890 roku. Potem jego artystyczna dusza zawiodła go do Monachium, gdzie podjął studia w Królewskiej Akademii Bawarskiej. Po ich ukończeniu przyjechał w 1921 roku do Chorzowa i zaczął uczyć w gimnazjum humanistycznym, a w 1925 roku otrzymał tytuł profesora. W Chorzowie tworzył przez 32 lata. Przed wojną profesor wiele podróżował, co znalazło odbicie w jego pracach przedstawiających pejzaże z Włoch, Palestyny, Egiptu, Szwecji, Norwegii, Brazylii, w której w 1939 roku mieszkał przez niespełna pół roku. Z wielką miłością malował również Śląsk.

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 174 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowi 156 600 zł.

Fot. zory.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023