Łaźnia Moszczenica częścią Szlaku Zabytków Techniki? Trwają starania
Czy Łaźnia Moszczenica zostanie wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego? Okaże się w przyszłym roku, na razie złożono taki wniosek.
Łaźnia Moszczenica na Szlaku?
Najwcześniej w czerwcu 2025 nowe obiekty mogą zostać dopisane do Szlaku Zabytków Techniki, to ten szlak, który co roku obchodzi swoje święto – Industriadę. Jest na niej ponad 40 kopalń, elektrowni, stacji kolejowych, są zakłady włókiennicze czy drukarnie, słowem: obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem Śląska. To coś na kształt stempla, znaku jakości gwarantującego wyjątkowość, autentyczność, ale też dopasowanie do wymogów rynku turystycznego. Jastrzębska Łaźnia Moszczenica jest na to gotowa, chce większe promocji na terenie całego Śląska, chce też większych możliwości finansowania. Dlatego złożono wniosek o przyjęcie do Szlaku. Operator Szlaku czyli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przeprowadzi audyt terenowy, oceni stan techniczny czy dostępność, a ostateczną decyzję podejmuje zarząd województwa śląskiego.
Łaźnia Moszczenica zdobyła już tytuł „Obiektu Zaprzyjaźnionego Szlaku Zabytków Techniki”, trzykrotnie w Jastrzębiu przygotowano Industriadę.
Czym jest Szlak Zabytków Techniki?
Szlak Zabytków Techniki to unikalna trasa turystyczno-kulturowa, która łączy ponad 40 obiektów związanych z przemysłowym dziedzictwem Śląska. Szlak obejmuje kopalnie, zakłady hutnicze, elektrownie, stacje kolejowe, zakłady włókiennicze, a także kolonie robotnicze. To miejsca autentyczne, mocno zakorzenione w historii śląskiego przemysłu, które dzisiaj stanowią atrakcje turystyczne, przyciągające zwiedzających z całej Polski i zagranicy.
Obecność na Szlaku wymaga spełnienia szeregu wymagań dotyczących autentyczności, infrastruktury i gotowości do obsługi turystów. Obiekt wpisany na Szlak Zabytków Techniki zyskuje większą rozpoznawalność, możliwości promocji oraz dostęp do szerokiej grupy zwiedzających, którzy przyjeżdżają na Śląsk, aby odkrywać industrialne dziedzictwo regionu.
Przynależność do Szlaku to też korzyści dla zwiedzających. To swego rodzaju gwarancja jakości: obiekty na Szlaku muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące infrastruktury, co pozytywnie wpływa na komfort i jakość zwiedzania. Obecność na Szlaku pozwala też na zacieśnienie współpracy z innymi obiektami, co prowadzi do powstawania nowych projektów, wspólnych wystaw i inicjatyw, z których mogą skorzystać zwiedzający. To też kolejne możliwości pozyskiwania środków na działalność. Carbonarium, jako serce Łaźni, może liczyć na większe zainteresowanie i bogatszą ofertę.
Czytaj także:
- Łaźnia Moszczenica – jaka przyszłość czeka ten obiekt? Głos mają młodzi
- Jastrzębie-Zdrój: nadzwyczajna sesja w sprawie szpitala rehabilitacyjnego dla dzieci